• 2016-08-26

Rozmowy z dzikami

To już ostatni weekend sierpniowych wystaw w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Do 28 sierpnia można zobaczyć m.in. wystawę fotografii Tobiasza Jędraka Rozmowy z dzikami zrealizowanych w ramach Laboratorium Sztuki 2016. Artysta jako podróżnik.

Tobiasz Jędrak, „Rozmowy z dzikami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tobiasz Jędrak, „Rozmowy z dzikami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem projektu Artysta jako podróżnik jest pokazanie różnych zależności pomiędzy podróżami artystów i ich twórczością. W szczególności chodzi o strategie twórcze, w których zjawiska napotkane w czasie podróży stanowią tworzywo samych prac.

Tobiasz Jędrak jest twórcą interdyscyplinarnym, obok fotografii, wideo i dźwięku używa tekstu i spaceru jako medium artystycznego. Jego aktywność twórcza wynika z traktowania przestrzeni miejskiej jako pracowni i miejsca permanentnego pleneru. Artysta postrzega trasę jako zbiór możliwości, rezerwuar miejsc, sytuacji, gestów i doświadczeń. Przemierzając tereny miejskie i suburbia, wkracza w miejsca porzucone i peryferyjne, gdzie łatwiej spotkać dzikie zwierzęta niż człowieka. Wystawa Rozmowy z dzikami prezentuje materiał z półrocznego prywatnego pleneru. Miał on formę krótkich pobytów i spacerów, które artysta odbywał korzystając z zaprojektowanej uprzednio trasy. Wystawa jest luźnym kolażem notatek, obserwacji i zabaw dźwiękowych, a także próbą przetłumaczenia prywatnej przygody na uniwersalny język sztuki.

Tobiasz Jędrak – urodził się w 1985 roku, studiował teatrologię i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz intermedia na krakowskiej ASP, gdzie obronił pracę dyplomową Wszystkie domy Jana Sohlego (fragmenty). Jest również absolwentem Wydziału Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wystawa w Wozowni jest jego pierwszą wystawą indywidualną.

Tobiasz Jędrak, Rozmowy z dzikami
Kuratorka: Maria Niemyjska
Od 5 do 28 sierpnia 2016 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz