• 2016-08-26

Nie-miejsca

26 sierpnia w Gdańskiej Galerii Miejskiej  otwierają się dwie ekspozycje związane z fotografią: Nie-miejsca oraz indywidualna wystawa Zuzy Golińskiej Common Ground.

„Nie-miejsca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nie-miejsca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czym są Nie-miejsca? Jaką rację bytu posiadają? W jakiej relacji do otaczającej rzeczywistości pozostają? Jaki jest ich status w świadomości społecznej i względem przestrzeni publicznej?

Każde miasto posiada takie „niedoświaty”, wypełnione nakładającymi się na siebie narracjami, obrazami, wspomnieniami, funkcjami, które na przestrzeni wielu lat nadbudowywały się jedno na drugim i na podobieństwo słojów wiekowego drzewa, kryją w sobie rejestr dziejów danego miejsca. Określane są za pomocą rozmaitych terminów – m.in. mówi się o genius loci – tym niesamowitym i jedynym w swoim rodzaju duchu miejsca, który choć niewidoczny, jest przecież mocno podskórnie, niemalże metafizycznie wyczuwalny.

Nie-miejsca prezentowane na wystawie w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, to przestrzenie trochę niczyje, nie do końca określone pod kątem tak funkcji, jak i statusu. Nieme, przebrzmiałe, niekiedy opustoszałe, a jednak rezonujące nagromadzeniem znaczeń związanych z historiami, tożsamościami czy relacjami z przeszłości. Reprezentują pewną symboliczną topografię, która fizycznie już nie istnieje w swoim pierwotnym kształcie, aczkolwiek pamięć o niej rodzi pewne utopijne wyobrażenia dotyczące możliwych scenariuszy w przyszłości zbudowanej na tym, co szeroko i dumnie nazywamy dziedzictwem – zarówno tym chcianym, jak i tym niechcianym.

Na wystawie zobaczymy impresje włoskiego fotografa Ugo Carmeni na temat wnętrz nieczynnych szpitali weneckich, miejsc krzyżujących czas i przestrzeń, ich fragmentów, które same w sobie stają się autonomicznymi obiektami sztuki reprezentującymi swoistą estetykę z pogranicza osamotnionej ruiny i cennej pamiątki. Z kolei Anke Illing i Thomas Vossbeck wchodzą do śląskich kopalń, aby podpatrzeć upadające zakłady przemysłowe, które w wyniku coraz gorszej gospodarki ich zasobami, pustoszeją i umierają powolną śmiercią. Gdańskim Nie-miejscem, stojącym na rozdrożu dumnej przeszłości i niepewnej przyszłości jest oczywiście Stocznia. Dwóch fotografów prezentuje dwie różne wizje tego zagadnienia. Michał Szlaga obserwuje Stocznię z perspektywy insidera, nieprzerwanie od kilkunastu lat dokumentując i badając jej przemiany i przeobrażenia na miejscu. Obraz Stoczni według Sylvaina Deleu, jaki jawi się obserwatorowi z zewnątrz uwikłanemu jedynie wybiórczo i periodycznie w procesy towarzyszące transformacji tego miejsca, podkreśla jego wyjątkowość, intrygujące piękno i niezaprzeczalny wymiar symboliczny.

Nie-miejsca
Artyści: Ugo Carmeni, Sylvain Deleu, Anke Illing & Thomas Vossbeck, Michał Szlaga
Kuratorka: Marta Wróblewska
Od 26 sierpnia do 30 października 2016 roku
Wernisaż 26 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Gdańska Galeria Güntera Grassa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR