Książka Magdy Szcześniak Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji to podróż do lat 90. śladami wizerunków „normalności” – od biznesmenów ze zdjęć stockowych, przez podróbki zachodnich towarów, po wyklęte białe skarpetki.

Magda Szcześniak, „Normy widzialności” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Magda Szcześniak, „Normy widzialności” (źródło: mat. pras. wydawcy)

„Normalność”, słowo-klucz polskiej transformacji, to nieprecyzyjne, ale wygodne pojęcie przywołujące powab Europy, Zachodu, właściwego i rzekomo neutralnego porządku (gospodarczego, społecznego, estetycznego). Uznaje się ją za stan „naturalny”, który pojawia się samoistnie wraz ze zmianą systemową. Jednocześnie w latach 90. normalność była czymś, czego należało się nauczyć poprzez uważne naśladowanie zachodnioeuropejskich wzorów i standardów, których źródłem były przede wszystkim krążące w transformacyjnej sferze publicznej obrazy.

Na łamach Norm widzialności kulturoznawczyni Magda Szcześniak opisuje m.in. wyłanianie się dominującego wizerunku polskiej klasy średniej oraz przygląda się dyskusjom o wizerunku nowoczesnego „geja” wewnątrz zmarginalizowanej mniejszości seksualnej.

Normy widzialności to publikacja inaugurująca wydawniczą serię wizualną, stworzoną przez Fundację Bęc Zmiana we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW i projektantem Krzysztofem Pydą. Premiera 9 września.

Magda Szcześniak, Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji
Premiera: 9 września 2016 roku
Fundacja Bęc Zmiana

Dodaj komentarz