• 2016-08-26

I Festiwal Jazz Wolności

Festiwal Jazz Wolności Lotos organizowany jest dla uczczenia 60-tej rocznicy I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie, którego twórcami byli Franciszek Walicki, Leopold Tyrmand i Jerzy Kosiński. Festiwal z 1956 roku był pierwszym w powojennej Polsce oficjalnym festiwalem jazzowym i jednocześnie największą, jak dotąd, imprezą jazzową w kraju, gdyż zgromadził ponad 30 tysięcy jazzowych fanów. Pierwsza edycja odbędzie się 27 i 28 sierpnia.

„I Festiwal Jazz Wolności” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„I Festiwal Jazz Wolności” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w konkursie zgłosiło się 36 zespołów z całej Polski. Zgodnie z oceną jurorów, zgłoszone zespoły prezentują wyrównany, wysoki poziom, co dobrze świadczy o młodej, polskiej muzyce jazzowej i dobrze wróży na przyszłość. Finaliści konkursu to: Paweł Wszołek Quintet, Zagórski/Kądziela Quartet, Maciej Wojcieszuk Quintet, Piotr Scholz Sextet i Ulyana Hedzik. Finałowy koncert już 27 sierpnia przy molo w Sopocie.

Główną atrakcją muzyczną Festiwalu Jazz Wolności będzie wieczorny koncert, w którym można będzie posłuchać Michała Urbaniaka z zespołem Young Lions. W koncercie gwiazd wystąpią też Eskaubei i Tomek Nowak Quartet oraz Łukasz Juźko Quartet.

„Tegoroczny festiwal, podobnie jak ten sprzed sześćdziesięciu lat, rozpocznie się 27 sierpnia o 12:30 paradą nowoorleańską, która przemaszeruje ulicą Bohaterów Monte Cassino.” – mówi producent imprezy Paweł Sochacki. Podczas parady grać będą zespoły biorące udział w Festiwalu oraz zaproszeni specjalnie na przemarsz instrumentaliści. Parada Festiwalu Jazz Wolności nawiązywać będzie do mody bikiniarskiej z lat pięćdziesiątych. „Chcemy zaprosić zespoły i festiwalową publiczność do wspólnej zabawy. Przygotowujemy drobne elementy stroju, które każdy biorący udział w paradzie, będzie mógł wykorzystać by na ten jeden dzień stać się bikiniarzem. W przygotowaniu parady pomagają nam styliści, którzy specjalizują się w historii mody” – mówi producent festiwalu Violetta Lubacz. Pochód otworzy Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice. Każdy może uczestniczyć w paradzie.

Jazz Wolności to nie tylko muzyka. W niedzielę 28 sierpnia, w Muzeum Sopotu, o 13.00 odbędzie się czytanie znanej powieści kryminalnej Leopolda Tyrmanda Zły, a także pokaz filmów, przybliżających sylwetkę pianisty i kompozytora, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, pochodzących z archiwum Telewizji Polskiej. Komeda debiutował na festiwalu sopockim w 1956 roku jako leader sekstetu. Festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć: Czas Komedy, Wybrańcy Bogów umierają młodo oraz Jazz w Filharmonii również w Muzeum Sopotu, od godziny 19.30.

I Festiwal Jazz Wolności
27 i 28 sierpnia 2016 roku
Sopot

Dodaj komentarz