Dlaczego nie zajmujesz się polityką?

Galeria Messier42 w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Dlaczego nie zajmujesz się polityką?, który odbędzie się 27 sierpnia.

 „Dlaczego nie zajmujesz się polityką?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dlaczego nie zajmujesz się polityką?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

To nie ekspozycja czerpiąca z kontrowersji współczesnego życia publicznego. To również nie ofensywne, puste zawołanie. Galeria nie poszukuje kategorycznych stanowisk ani manifestów. W obecnej atmosferze, coraz ostrzejszej i bezkompromisowej dyskusji społecznej, koncepcja wystawy ujmuje główny temat w sposób nietypowy. Do projektu zaproszono artystów na co dzień umyślnie niezaangażowanych w tematy polityczne – Elżbietę Kuźniar, Annę Dygę, Bogumiła Książka, Krzysztofa Kaczmara i duet Miloma (Michał Hyjek i Zofia Paloma Hyjek). Stworzono eksperymentalne warunki dla grupy, która postanowiła zmierzyć się z tytułowym pytaniem, a jej wypowiedzi nakreśliły szeroki wachlarz nieoczywistych reakcji. Poczynając od negacji, strachu i ucieczki, poprzez humor, naigrawanie się i cynizm aż do odnalezienia w sobie woli działania zgodnej z własną drogą twórczą, otrzymujemy wizję lokalną emocji i nastrojów, obrazujących spektrum postrzegania polityki.

Mierząc się z tematem, który stał się motywacją artystycznych rozważań, pytanie o eskapizm ze sfery polityki organizatorzy kierują także do samych odbiorców, pragną postawić ich przed zagadnieniem ingerującej w ciało społeczne Foucaultowskiej biopolityki, a w efekcie przekształcić także refleksyjną strukturę ich tożsamości. Wystawa doszukuje się tym samym analogii pomiędzy politycznym uwikłaniem sztuki i działań w kulturze a systemami władzy dyscyplinującymi i ingerującymi w życie indywidualnych jednostek. Podejmuje wielopoziomową refleksję nad możliwością izolacji ze sfery politycznej na gruncie zarówno artystycznym, jak i społecznym. Czy separacja ta jest możliwa? Czy może tytułowe pytanie ulega zniesieniu i tylko nam się wydaje, że nie jesteśmy politycznie uwikłani?

Dlaczego nie zajmujesz się polityką?
Artyści: Anna Dyga, duet Miloma: Zofia Paloma Hyjek, Michał Hyjek, Krzysztof Kaczmar, Bogumił Książek, Elżbieta Kuźniar
Kuratorka: Anna Niwa
Od 27 sierpnia do 17 września 2016 roku
Wernisaż 27 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Messier42 w Krakowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR