Śniadanie z Zuzanną Janin

25 sierpnia Galeria lokal_30 w Warszawie zaprasza na Śniadanie z Zuzanną Janin. Uwaga, początek śniadania o godz. 18.00.

Zuzanna Janin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuzanna Janin (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasie śniadania odbędzie się performans w przestrzeni wystawy Zuzanny Janin Biała kruk oraz premiera książki monograficznej poświęconej twórczości artystki z tekstami m.in. Amy Bryzgel, Magdaleny Ujmy i Małgorzaty Czyńskiej. Spotkanie będzie zarazem ostatnią okazją żeby obejrzeć kończącą się już wystawę.

Performans Zuzanny Janin Na trawie odrzuconych będzie swoistym odtworzeniem obrazu Édouarda Maneta Śniadanie na trawie z 1863 roku. Płótno wystawione w Salonie Odrzuconych w Paryżu stało się przyczyną zgorszenia ze względu na bezpruderyjne przedstawienie nagiej kobiety w przestrzeni mieszczańskiego parku, ale tez załamanie tradycyjnej budowy obrazu opartej na klasycznej perspektywie.

Performans zostanie wykonany w przestrzeni jej wystawy w lokalu_30 obok w cyklu kolaży Powstańcy 1863–2016, których bazą są powstałe m.in. w 1963 rysunki akademickie nagich modeli, autorstwa malarza, rysownika, uczestnika powstania styczniowego oraz zesłańca – Ignacego Jasińskiego (prywatnie brata prababki Janin). Prace Jasińskiego przedstawiają akty męskie – znakomite technicznie, ale też ujawniające potrzebę odmiennego spojrzenia na modela – nie przez pryzmat jego bojowej przydatności (akty przedstawiają konkretnych powstańców i zesłanych później kolegów ze Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie), ale poprzez jego cielesność, piękno proporcji i nadanie im rysu, który dziś określilibyśmy jako „metroseksualny”. Artystka łączy klasyczne, romantyczne rysunki ołówkiem z cytatami ze współczesnej pop-kultury – wyciętymi z gazet zdjęciami idoli reklam, muzyki i filmu, będącymi aktualnymi wzorcami męskości – uzyskując tym samym symboliczną władzę nad wizerunkami mężczyzn i odwracając historyczną relację płci w sztuce. W ramach dialogu z pamięcią i tradycją przedstawiania włącza też niewielkie reprodukcje swoich prac, dokumentację kluczowych konfliktów XX wieku (powstanie warszawskie, zimnowojenna wyprawa na księżyc), oraz smartfony wypełnione setkami niewidocznych tu fotografii rzeczywistości XXI w zapisanych w pamięci, które tak jak piękni mężczyźni z rysunków i fotografii stają się obiektami przeznaczonymi wyłącznie do oglądania.

Odtworzenie Śniadania na trawie będzie więc dialogiem Janin z tradycją przedstawienia, a także tradycją patrzenia – odwróceniem widzenia, skierowaniem go na męskie ciało, uczynieniem z kobiety podmiotu mającego władzę spojrzenia. W trakcie performensu goście będą zaproszeni na śniadanie do wnętrza obrazu – organizatorzy proszę aby założyć fajne współczesne ubrania.

Śniadanie z Zuzanną Janin
25 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Galeria lokal 30 w Warszawie

Dodaj komentarz