Skłonności do ostrości

Od 24 maja w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie prezentowana jest wystawa z cyklu Skłonności do ostrości promującego młodych polskich artystów, zapoczątkowanego w 2011 roku przez twórców legnickiego Satyrykonu. Na ekspozycji można zobaczyć prace studentów i absolwentów Uniwersytetu Artystycznego z Poznania, a wśród nich projekty plakatów filmowych i festiwalowych, okładek i ilustracji.

Magdalena Brankiewicz, „Seksmisja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Brankiewicz, „Seksmisja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słowa, które najlepiej charakteryzują tę wystawę to niekonwencjonalność, charyzma i bezkompromisowość. Jestem przekonana, że jeśli ktoś choć raz ją zobaczy, długo nie zapomni towarzyszących temu emocji – mówi Elżbieta Laskowska, p. o. dyrektora Muzeum Karykatury. – To, co może zwrócić uwagę odbiorców, to niezwykła swoboda interpretacji i nieszablonowość myślenia młodych artystów, którzy często trudne i złożone tematy przedstawiają w niezwykle różnorodny sposób. – dodaje.

Na ekspozycji znalazły się prace uczniów trzech pracowni Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: dwóch pracowni plakatu – prof. Eugeniusza Skorwidera i prof. Grzegorza Marszałka oraz pracowni ilustracji prof. Mirosława Adamczyka. Są to projekty nawiązujące do wydarzeń politycznych i społecznych oraz związanych z nimi haseł, takich jak Myth of Europe, Więzień sumienia, Globalny kryzys, Multi kulti, Young Energy for Europe?, Polak potrafi, Więcej kultury, a także plakaty inspirowane m.in. filmami Seksmisja, Drogówka, Pod mocnym Aniołem czy festiwalem Jazz Jamboree. Na wystawie znalazły się także projekty okładek i ilustracji.

Tytuł Skłonności do ostrości stał się inspiracją do stworzenia grafiki będącej motywem przewodnim tej edycji cyklu. To połączenie ołówka i skalpela, które tworzą wycięcie w formie łuku przypominającego uśmiech, w metaforyczny sposób nawiązując do „ostrych” reakcji i „ciętych” komentarzy twórców reagujących na różne aspekty otaczającego nas świata. Autorem tego motywu jest Szymon Szymankiewicz.

Jakub Haremza, „Ilustrowany przewodnik ekonomiczny – po poznańsku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Haremza, „Ilustrowany przewodnik ekonomiczny – po poznańsku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premierowy pokaz wystawy odbył się w czerwcu ubiegłego roku w Legnicy w ramach Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2015. Obecnie wystawa trafiła do Warszawy. Specjalny projekt plakatu dedykowany prezentacji w Muzeum Karykatury stworzył Eugeniusz Skorwider.

Skłonności do ostrości – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Kuratorzy wystawy: Elżbieta Pietraszko, Szymon Szymankiewicz
Opieka Muzeum Karykatury: Katarzyna Majek, Elżbieta Laskowska
Od 25 maja do 31 sierpnia 2016 roku
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego W Warszawie

Dodaj komentarz