• 2016-08-25

Rodzinna sobota na Placu Defilad

Koniec wakacji i koniec lata zbliża się nieuchronnie, ale nie kończy się jeszcze sezon na Placu Defilad w Warszawie. Sobotę warto spędzić wspólnie z rodziną przed Teatrem Studio, bo będzie dużo atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Rodzinna sobota na Placu Defilad (źródło: mat. pras. organizatora)

Rodzinna sobota na Placu Defilad (źródło: mat. pras. organizatora)

Pałac siedmiu zagadek

W sobotę 27 sierpnia o 11.30 rozpocznie się jeden z projektów wyłoniony w konkursie na projekt sąsiedzki „Zrób sobie plac”, czyli międzypokoleniowa gra miejska Pałac siedmiu zagadek. Punkt startu: stół przy pawilonie H&M.

Scenariusz gry został zaplanowany tak, aby zapoznać młodszych i starszych mieszkańców Warszawy z burzliwą historią placu Defilad, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Pałacu Kultury i Nauki i jego charakterystycznej architektury. Uczestnicy gry dowiedzą się, m.in. jak wyglądało centrum miasta przed wojną, w jakich okolicznościach zapadła decyzja o budowie Pałacu, bohaterem jakich ciekawych wydarzeń był budynek i jego otoczenie, jak wyglądało życie w przedwojennej i powojennej Warszawie. Zapoznają się z fotografiami dokumentującymi zarówno dawną zabudowę, wojenne zniszczenia, jak i współczesne oblicze Placu Defilad.

Na każdym z 7 przystanków doświadczony przewodnik Towarzystwa Przyjaciół Warszawy opowie fragment historii związany z Placem Defilad, a następnie zada jedną zagadkę. Przystanki będą dotyczyły dawnej zabudowy Warszawy, architektury Pałacu Kultury i Nauki, ciekawym wydarzeniom realizowanym dawniej i dziś na Placu, pałacowej fauny i flory, nawiązaniom literackim i filmowym (m.in. w Małej apokalipsie T. Konwickiego, Ekstradycji W. Wójcika, Rozmowach kontrolowanych S. Chęcińskiego, Misiu S. Barei).

Uczestnicy gry będą podzieleni na 5‐osobowe zespoły. Każdy zespół dostanie instrukcję dotyczącą gry wraz z mapą terenu i zaznaczonymi stanowiskami. Po zakończeniu gry uczestnicy podsumowują swoje punkty oraz otrzymają pamiątkowe dyplom.

Dzikie dźwięki– słuchowiska dla dzieci

Następnie o godzinie 13.00 rozpocznie się kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Słuchowisk Do usłyszenia na Placu Defilad. Tym razem oba słuchowiska powstały specjalnie dla dzieci. Słuchowiska jak zwykle będą w formule Silent Disco, czyli każdy mały i duży słuchacz będzie mógł wypożyczyć sobie słuchawki i zanurzyć się w dźwięki siedząc na leżakach.

Tam, gdzie mieszka cisza przeniesie słuchaczy do domu Dźwiękoksiężnika, który od pewnego pisarza dostał bardzo trudne zamówienie – stworzyć eliksir ciszy. Słuchowisko na podstawie tekstu Aleksandry Chmielewskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz powstało w ramach projektu „Teatr dźwięku dla dzieci”. Scenariusz został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanym przez festiwal Literacki Sopot we współpracy z Teatrem Miniatura i Teatrem Polskiego Radia. Muzykę skomponował Piotr Pawlak, realizacją dźwiękową zajął się Jacek Puchalski, a w słuchowisku zagrali aktorzy Teatru Miniatura: Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Anna Makowska-Kowalczyk, Jacek Majok i Andrzej Żak.

Drugie słuchowisko, czyli Ktoś stuka za ścianą Agnieszki Taborskiej w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego to zabawna i bardzo muzyczna opowieść, w której, poza pewną sympatyczną rodziną walczącą z hałasem, jako bohaterowie występują m.in. Różowe Zatyczki do Uszu, pani Wiertarka, pani Suszarka i Kwiatki. Scenariusz słuchowiska otrzymał wyróżnienie w konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanym przez festiwal Literacki Sopot, Teatr Miniatura i Teatr Polskiego Radia.

Puchar Polski w Krokiecie

Również w sobotę, ale o godzinie 14.00 w ramach kolejnego projektu sąsiedzkiego „Zrób sobie plac” odbędzie się Puchar Polski w Krokiecie. Organizatorzy chcą udowodnić, że krokiet to nie tylko jedzenie, krokiet to nie tylko gra. Krokiet łączy ludzi w wieku od 3 do 217 lat. Krokiet to nie tylko sport, to kultura – kultura porozumienia i spotykania się. To szansa, by wyjść w miejską przestrzeń i aktywnie spędzić czas poznając tajniki tego królewskiego sportu. Pomiędzy godziną 14.00 a 16.30 odbędzie się otwarta gra, podczas której każdy będzie mógł spróbować swoich sił i… pokochać krokiet oraz wziąć udział w mini rozgrywce poprzedzającej finał, który rozpocznie się od godzinie 18.

Rodzinna sobota na Placu Defilad
27 sierpnia 2016 roku
Plac Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki
Warszawa

Dodaj komentarz