Koni(e)c Lata na Jazdowie

W ostatni weekend wakacji – 27 i 28 sierpnia – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na sąsiedzki weekend Koni(e)c lata na Jazdowie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a w programie między innymi wspólne otwarte śniadanie, prezentacja najpopularniejszych stałych cykli obu instytucji, atrakcje dla rodzin z dziećmi i indywidualnych dorosłych oraz wieczorny koncert.

„Koni(e)c Lata na Jazdowie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koni(e)c Lata na Jazdowie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instytut Teatralny i Centrum Sztuki Współczesnej po raz kolejny – po wspólnym projekcie Kina Letniego – zrzeszają się w przestrzeni Jazdowa, otwierając swoje przestrzenie dla szerokiej widowni. Tegoroczne pożegnanie lata przybierze formę sąsiedzkiego weekendu.

Rozpocznie się on w sobotę o godzinie 11.00 w Parku między Instytutem Teatralnym a Centrum Sztuki Współczesnej – wspólnym i otwartym dla publiczności wydarzeniem pod tytułem 3 metry wspólnego śniadania, przygotowanym wraz z Qchnią Artystyczną pod kierunkiem foodesignerki Marty Gessler. Tego dnia na swój Dzień Otwarty zaprosi CSW: wstęp do galerii będzie bezpłatny w godzinach od 12.00 do 22.00, a swój finał będą miały wszystkie letnie cykle: Smykowizje, OdJazdowe Dzieciaki, Plenery Kreatywne oraz Kino Letnie Jazdów, realizowane przez Fundację „Sztuka i Współczesność” oraz współfinansowane przez m.st. Warszawę.

W ramach ostatnich spotkań z cyklu „Plenery kreatywne” unikatowe warsztaty malowania desek do deskorolek pt. Jazda po desce, które poprowadzi Hakobo – jeden z pięćdziesięciu najważniejszych plakacistów świata (wg. Johna Forstera), zaś warsztaty Wędrujące miasto, podczas których grupa chętnych osób będzie pracowała nad scenografią do premierowego spektaklu memoopery – poprowadzi Hakobo wraz z Konradem Dworakowskim z Teatru Pinokio w Łodzi. Wspomniana memoopera będzie miała premierę 17 września tego roku w ramach 59 edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Ponadto w tym dniu zostanie wystawione do oglądania przez jedno z dzieł z kolekcji CSW – Voodoo Africa Grupy Luxus, a wokół niego odbędą się wspólne działania edukacyjno-artystyczne dla dzieci i dorosłych pod hasłem Africa Fun, prowadzone przez Mamadou Dioufa i Joannę Rentowską. Atrakcją na pograniczu sportu, relaksu i choreografii będą także warsztaty deskorolkowe dla początkujących dorosłych, prowadzone przez znanego deskorolkarza Piotra Dabova oraz spacer po obiektach małej architektury i sztuki w przestrzeniach Jazdowa, pt. Sztuka, która nie mieści się w pudełku.

W niedzielę zaprasza Instytut Teatralny. O 10.00 letnia odsłona Spacerownika teatralnego dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych. Autorską wyprawą po teatralnych miejscach Jazdowa, podczas której jej najmłodszym uczestnikom przydadzą się plecaki, notesy, długopisy oraz kawałki kredy, pokierują pedagożki teatru Justyna Czarnota i Joanna Krukowska. Po południu w kawiarni Instytutu spotkają się przyjaciele i czytelnicy Hanny Baltyn na premierze książki złożonej z jej tekstów zatytułowanej W teatrze lalek. Spotkanie poprowadzi redaktorka tomu Halina Waszkiel. O 17.00 przeniesiemy się do sali teatralnej, gdzie z aktorką Ewą Wiśniewską porozmawia Mike Urbaniak w ramach popularnego cyklu Moja historia.

Wieczorem spektakl z cyklu Mów za siebie, prezentującego twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna – Margarete Teatru Kana. Przedstawienie opowiada o zakupie 64 szpulek filmu, należących do przypadkowej osoby, mieszkanki przygranicznego rejonu wschodnich Niemiec. To refleksja na temat rejestracji wspomnień i prywatne śledztwo dotyczące tożsamości osoby, która pozostawiła po sobie ślad na niemej kliszy.

O 21.00 organizatorzy zapraszają wszystkich na koncert-potańcówkę All Stars Dancing Band. Kapela gra znane numery dansingowe – hity Elvisa Presleya, Paula Anki, Piotra Szczepanika czy Wojciecha Gąsowskiego – ale to, co dla tysięcy zespołów weselnych jest chałturą, podnosi do rangi dzieła sztuki. W skład zespołu wchodzą: znany reżyser teatralny Michał Zadara (gitara), kompozytor i dyrygent Sean Palmer (wokal), jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych Europy Waclaw Zimpel (klarnet), lider kultowego polskiego zespołu Pogodno Jacek Budyń Szymkiewicz (perkusja), muzyk stanowiący podporę najwybitniejszych współczesnych europejskich składów jazzowych Ksawery Wójciński (kontrabas) .

Instytut Teatralny – a konkretnie Bibliotekę, Galerię i Pracownię Dokumentacji Teatru – będzie można także indywidualnie zwiedzić pod okiem przewodników-pracowników IT, w dwóch turach – o 12.00 i 13.00.

Koni(e)c lata na Jazdowie jest kontynuacją wydarzenia zapoczątkowanego w 2014 roku przez Instytut Teatralny w związku z 60 rocznicą urodzin Pawła Konica. Impreza nawiązuje do idei instytucji otwartej na różnorodność, jaką realizował Paweł Konic, kierując Teatrem Małym w Warszawie w latach 1994-2003. Organizując ponad 1200 wydarzeń, uczynił z Teatru Małego miejsce aktywnie towarzyszące współczesnemu teatrowi. Gościły w nim spektakle nie tylko polskie, prezentowały swoje przedstawienia grupy alternatywne i teatry repertuarowe, odbywały się czytania współczesnej dramaturgii, dyskusje, koncerty i wieczory muzyczne, pokazy Teatru Telewizji.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Wstęp na warsztaty i wydarzenia w CSW: obowiązują zapisy

Koni(e)c Lata na Jazdowie
27 i 28 sierpnia 2016 roku
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz