Malarstwo outsiderów

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na wystawę po XI Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających do 25 września.

Przemysław Gapski, „Ku wieczności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Gapski, „Ku wieczności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bydgoski konkurs to była pierwsza w Polsce tak spektakularna próba zebrania twórczości malarskich outsiderów i pokazania ich szerokiej publiczności. I choć dziś inaczej patrzymy już na sztukę intuicyjną, coraz powszechniejsze jest mniemanie, że jest to twórczość równouprawniona jak każda inna, powszechne stały się wystawy, lokalne przeglądy, powstały kolekcje, nadal jest to największe w kraju wydarzenie skupiające outsiderskie środowiska i artystów.

Lista laureatów jest długa, obejmuje takie nazwiska jak Ryszard Kosek, Władysław Wałęga, Henryk Żarski, Jan Nowak, Marek Świetlik, Damian Rebelski, Józef Chełmowski – nie sposób wyliczyć ich wszystkich, każde nazwisko zasługuje na uznanie i szacunek. Także Ci, którzy nie znaleźli się w gronie wyróżnionych, dzięki którym wiemy jak dużą skale ma zjawisko sztuki intuicyjnej i jaką emocjonalną siłę rażenia. Dlatego kolejna edycja konkursu, wystawa w przyjaznych salach Muzeum Okręgowego, bo daje to twórcom często zagubionym życiowo, dla których sztuka jest jedynym sposobem komunikowania się z innymi impuls do dalszej twórczości, poczucie godności i ważności podejmowanych przez nich działań. A nam daje możliwość obcowania z innymi światami, skrajnymi emocjami i bezlitosną szczerością, coraz rzadszą w otaczającym świecie, możliwość niecodziennego artystycznego przeżycia.

Tekst: Katarzyna Wolska

W wyborze, trzeba docenić to, poza doznaniami estetycznymi to, co potrafi zadziwić, wzruszać, rozśmieszać, pozwala przenikać w świadomość jego autora na tyle, by powodować potrzebę poznania jego samego. Przecież autorów niezależnie od wieku, statusu społecznego i rodzinnego, profesji, stanu zdrowia – tego fizycznego i kondycji psychicznej, łączy permanentny albo periodyczny głód malowania. Tworzą intuicyjnie… – właśnie tak XI Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki podsumowała jedna z jurorek Krystyna Kotula.

Marek Świetlik, „Juzef Pjłysuczkj” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Świetlik, „Juzef Pjłysuczkj” (źródło: materiały prasowe organizatora)

XI Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki
Od 20 sierpnia do 25 września 2016 roku
Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Dodaj komentarz