Weronika Tadaj-Królikiewicz, Dom

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Dom Weroniki Tadaj-Królikiewicz, laureatki Grand Prix Olsztyńskiego Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta 2015, który odbędzie się 25 sierpnia.

Weronika Tadaj-Królikiewicz, „Dom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weronika Tadaj-Królikiewicz, „Dom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weronika Tadaj-Królikiewicz o wystawie:

Pochodzę z Pasymia (dawne Passeinheim), jestem autochtonem. Moi Rodzice urodzili się na Mazurach w czasie II wojny światowej – Tata w rodzinie protestanckiej, w domu, w którym mówiło się tylko po niemiecku, Mama w rodzinie katolickiej, polskiej, lecz zgermanizowanej. W naszej rodzinie przenikają się tradycje polskie, niemieckie i mazurskie. Również język codzienny, związany przede wszystkim z kuchnią, obejściem, jest mieszanką języka polskiego z niemieckim.

Dom to cykl prac rysunkowych, które są swego rodzaju wędrówką do przeszłości. Do przeszłości mojej rodziny, ale i do historii regionu Warmii i Mazur, dawnych Prus Wschodnich (Ostpreußen). Inspiracji do prac szukam głównie w archiwalnych zdjęciach z pierwszej połowy XX wieku, pochodzących przede wszystkim z Pasymia i okolic. Są to głównie zdjęcia z rodzinnego albumu, ale również zdjęcia zarchiwizowane przez pasymskiego pastora czy okolicznych mieszkańców. Interesują mnie głównie ludzie widniejący na zdjęciach, a zamieszkujący niegdyś te tereny. To oni tłumnie wypełniają moje Domy, niczym duchy przeszłości.

Weronika Tadaj-Królikiewicz – urodziła się w 1980 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie (dyplom 2000 r., specjalizacja: ceramika artystyczna). W latach 2000–2005 studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku grafika. W 2005 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem ze specjalności: projektowanie graficzne oraz rysunek; aneksy do dyplomu z malarstwa oraz fotografii. W 2010 uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk pięknych, po odbyciu studiów doktoranckich w latach 2005–2009 w UMK w Toruniu. Zajmuje się rysunkiem, projektowaniem graficznym, malarstwem sztalugowym, fotografią. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz na ponad 40 wystawach zbiorowych. Uczy rysunku w Zakładzie Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Weronika Tadaj-Królikiewicz, Dom
Kuratorka: Małgorzata Bojarska-Waszczuk
Od 25 sierpnia do 2 października 2016 roku
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz