• 2016-08-24

Fuzja dźwięków w ICE Kraków

4 września w ICE Kraków odbędzie się koncert w ramach ICE Jazz. Wystąpi wówczas Tomasz Stańko z zespołem SBB.

„SBB & Tomasz Stańko ” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„SBB & Tomasz Stańko ” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„To będzie niecodzienne spotkanie polskich mistrzów muzyki jazzowej i progresywnej” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „W ICE Kraków zagrają legendy. Ten koncert rozpoczyna muzyczną jesień w Krakowie i stawia poprzeczkę niezwykle wysoko – w końcu SBB i Tomasz Stańko to giganci polskiej estrady” – zaprasza dyrektor Helbin.

Wykonawców tego koncertu nie trzeba przedstawiać: SBB powstało w 1971 roku, Tomasz Stańko debiutował jeszcze ponad dekadę wcześniej – i od tamtych czasów swoją wyobraźnią muzyczną ubarwiają świat dźwięku kolejnych pokoleń Polaków i całej rzeszy zagranicznych fanów.

Od początku działalności współpracowali z największymi: Tomasz Stańko z Krzysztofem Komedą, Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski z Czesławem Niemenem – by szybko wybić się na samodzielność i budować własną, niekwestionowaną sławę. Dzięki wybitnym umiejętnościom i niezwykłemu wyczuciu słyną z muzyki improwizowanej, wyrafinowanej, otwierającej wrażliwość słuchaczy na nowe doznania – tak jazzman Tomasz Stańko, jak i rockmani z SBB podnieśli ją do rangi sztuki nie tylko w ramach gatunków, którymi się parają.

Trudno się dziwić, że tak niezwykli polscy muzycy spotkali się na swojej artystycznej drodze, i to już w latach 70. ubiegłego wieku – świadectwo tej współpracy istnieje choćby w postaci trzech utworów, zarejestrowanych wspólnie w studiu Polskiego Radia w Warszawie, opublikowanych w 2005 roku w antologii nagrań SBB. Giganci polskiej estrady po dziesięcioleciach zagrają znowu razem w Krakowie!

Powroty do Krakowa zwłaszcza dla muzyków SBB mają swój dodatkowy smak – bo w latach 70, po ich żywiołowym występie na jednej z miejscowych scen, w ówczesnej lokalnej prasie i rozgłośni radiowej wygrażano, że byli zbyt głośni, wyglądali zbyt „zachodnio”… i że ta grupa już w naszym mieście nie zagra. Nic bardziej mylnego – to właśnie pod Wawelem SBB zyskał sobie wielką popularność: znająca się na muzyce krakowska publiczność potrafiła docenić elektryzujący efekt, jaką przyniosło połączenie osobowości i talentu tworzących zespół muzyków. Ta sama publiczność – i z tych samych powodów – tak bardzo oblega koncerty Tomasza Stańki: czy słynny trębacz występuje sam, czy z jedną ze swoich formacji, czy też jako gość specjalny – jego nazwisko jest zawsze gwarancją najwyższych artystycznych doznań.

ICE Jazz: SBB & Tomasz Stańko
4 września 2016 roku, godz. 19.00
ICE Kraków

Dodaj komentarz