Puls utopii – rozbłyski w ciemni

Projekt Puls utopii – rozbłyski w ciemni, który mogliśmy zobaczyć w krakowskim MOCAK-u, doczekał się swej nowej odsłony. 22 sierpnia na elewacji Muzeum zostały zaprezentowane banery 12 artystów ukazujące utopijne projekty.

„Puls utopii – rozbłyski w ciemni” (źródło: mat. pras. organizatora)

„Puls utopii – rozbłyski w ciemni” (źródło: mat. pras. organizatora)

Punkt wyjścia kompozycji Utopijne miasto stanowi Widok Wiednia (1847) autorstwa Jakoba Alta. Przeniesienie miasta nad morze stanowiłoby spełnienie marzeń większości jego mieszkańców. Balony ilustrują fantazję człowieka o locie dającym poczucie wolności. Na dachach kamienic członkowie projektu badawczego Isola Utopia wymachują flagami. Częściowo niewidoczne napisy na chorągwiach symbolizują jeszcze niewykreowane utopie. Ich błękitny kolor nawiązuje do frazy z książki Geist der Utopie (Duch utopizmu) Ernsta Blocha – „zespolimy się z błękitem”.

Baner zakomponowany w formie kolażu zawiera wiele wizualnych cytatów. Nagie, tańczące postaci zaczerpnięte zostały z obrazu Lucasa Cranacha Starszego Złoty wiek (1530). Artysta zapożyczył również sylwetkę radzieckiego kompozytora Arsenija Awraamowa ze zdjęcia z 1922 roku, kiedy w Baku dyrygował Symfonią syren fabrycznych. Na prawo znajduje się wypisany krojem pisma z logo Coca-Coli baner „AntiCapitalista” z demonstracji w stambulskim parku Gezi w 2013 roku, zaś czerwono-czarny transparent zainspirowany został strajkiem generalnym na Gwadelupie w 2009 roku. Na dachu katedry widzimy Republikę Wyspy Róż – platformę zbudowaną w 1968 roku na Morzu Adriatyckim jako niezależne mikropaństwo, szybko zniszczone przez włoską marynarkę wojenną.

Puls utopii – rozbłyski w ciemni to projekt Ines Doujaki Olivera Resslera realizowany w różnych formach od 2014 roku. Na elewacji Muzeum zostały zaprezentowane banery 12 artystów ukazujące utopijne projekty. Z jednej strony proponują one odcięcie się od otaczającej rzeczywistości, z drugiej stawienie jej oporu. Większość banerów powstała z myślą o prezentacji na fasadzie wiedeńskiej Secesji.

Część prac odnosi się do powstań, okupacji oraz ruchów społecznych, które pojawiły się w ostatnich latach, wyrażając tęsknotę za lepszym światem. Inne stanowią poetyckie aluzje do poczucia, że „czegoś brakuje”. Ich celem jest wyzwolenie utopii od totalitarnych skojarzeń i nadanie jej nowego kierunku. Potrzeba tworzenia utopijnych wizji staje się nagląca w czasach, gdy ludzie poszukują nowych alternatyw. Mimo że prace są prezentowane jedna po drugiej, zachodzi między nimi interakcja, ukazują one różne podejścia do utopijnych tendencji ostatnich lat.

Na projekt składa się 12 banerów (o wymiarach 3,4 × 9 m), które co miesiąc będą zmieniane i eksponowane na fasadzie budynku B. Autorami prac są następujący artyści: Mariam Ghani, Daniela Ortiz, Undrawing the Line, Halil Altindere, Giuseppe Campuzano / Miguel A. López, Matthew Hyland / Ines Doujak, Christoph Schäfer, Oreet Ashery, Bert Theis, Nobodycorp. Internationale Unlimited, Oliver Ressler, Etcétera.

Puls utopii – rozbłyski w ciemni (nowa odsłona)
Od 22 sierpnia do 18 września 2016 roku
MOCAK
Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR