• 2016-08-24

Parę osób, mały czas

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu zaprasza na ostatni seans filmy w cyklu Zapisane w kadrze. Tym razem będzie można obejrzeć film o Mironie Białoszewskim i Jadwidze Stańczakowej oraz zadać sobie pytanie, czy możliwa jest przyjaźń bez zazdrości? 25 sierpnia odbędzie się projekcja Parę osób, mały czas, reżyserii Andrzeja Barańskiego.

 „Parę osób, mały czas”, reż. Andrzej Barański (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Parę osób, mały czas”, reż. Andrzej Barański (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Dzięki bliskiej przyjaźni z Mironem Białoszewskim niewidoma Jadwiga Stańczakowa na nowo zaczyna cieszyć się życiem, rozwijać się i usamodzielniać. Białoszewski zabiera ją na spacery, pokazuje świat i nowe możliwości. Stańczakowa odnajduje swoje miejsce – chce być sekretarką poety. Nagrywa jego wiersze, a następnie przepisuje na maszynie. Jej działania są dla twórcy wsparciem w pracy, a jego przyjaźń jest dla Jadwigi sposobem na walkę z depresją. Głównym problemem tego związku jest oczekiwanie Stańczakowskiej, że Białoszewski kiedyś ją pokocha. Jednak on nie potrafi jej dać takiej miłości, jakiej by pragnęła.

W ramach wprowadzenia do filmu odbędzie się spotkanie z gościem – filologiem, krytykiem literackim i muzycznym. Adamem Poprawą.

Adam Poprawa (1959), filolog, krytyk literacki i muzyczny, prozaik. Pracuje na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydał m.in. monografię Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza (1999), zbiór szkiców Formy i afirmacje (2003), książki prozatorskie Walce wolne, walce szybkie (2009), Kobyłka apokalipsy (2014). Przygotował uzupełnione, odcenzurowane wydanie Pamiętnika z powstania warszawskiego Białoszewskiego (2014). Publikował w wielu czasopismach i tomach zbiorowych.

Cykl filmowy Zapisane w kadrze prezentuje sylwetki pisarzy i pisarek, których determinacja zaprowadziła na szczyt kariery. Bez względu na to, kiedy żyli, często doświadczali represji ze strony władzy, niejednokrotnie odrzucani również przez społeczeństwo. Niektórzy trafiali do więzienia lub do zakładów dla psychicznie chorych, innych cenzurowano lub skazywano na ostracyzm społeczny. Ich siłą w walce z przeciwnościami okazywała się konsekwencja w pracy twórczej. Kuratorem cyklu jest Kamil Nowelli – antropolog kultury, doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Parę osób, mały czas, reż. Andrzej Barański
25 sierpnia 2016 roku, godz. 20.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz