• 2016-08-24

Muzyczna fuzja

28 sierpnia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbędzie się koncert, podczas którego w Wieczorze z Gwiazdą wystąpi Natalia Kukulska wraz z jednym z najciekawszych, jazzowych kwartetów smyczkowych na świecie – Atom String Quartet oraz czołowym polskim perkusistą, Michałem Dąbrówką.

Natalia Kukulska i Atom String Quartet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Kukulska i Atom String Quartet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie to wyjątkowa fuzja trzech podmiotów artystycznych polegająca na przełożeniu muzyki elektronicznej na kwartet smyczkowy. Muzycy z Atom String Quartet zaaranżowali utwory z ostatniej autorskiej płyty Natalii Kukulskiej Ósmy plan w zupełnie inny, nieoczywisty sposób. Zastąpili typowe dla elektroniki brzmienia i arpeggiatory grą na instrumentach smyczkowych przy użyciu wielu niekonwencjonalnych technik uzyskując niepowtarzalny efekt, który będzie można usłyszeć na żywo podczas ich wspólnego, akustycznego koncertu w Toruniu. Dołączy do nich współkompozytor piosenek Michał Dąbrówka, który zagra zarówno na perkusji jak i ksylofonie. W repertuarze znajdą się również inne utwory z repertuaru wokalistki i kwartetu.

Natalia Kukulska to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek o bardzo bogatym dorobku artystycznym. Ósmy Plan to jej najnowszy, podwójny album. Na koncie ma wiele nagród i aż 11 nominacji do nagrody Fryderyk.

Atom String Quartet stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts. W 2011 roku ukazała się płyta Fade In, która zdobyła nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kwartet został uznany również „zespołem akustycznym” roku w dorocznej ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum. Atom String Quartet tworzą skrzypkowie – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski.

Michał Dąbrówka jest jednym z najlepszych i najbardziej cenionych polskich perkusistów. Wzięty muzyk sesyjny, który ma na swoim koncie ponad setkę albumów nagranych z czołówką polskich artystów oraz współpracę koncertową z czołówką muzyków jazzowych. W ostatnich swoich produkcjach odpowiedzialny jest również za partie klawiszowe i aranżacje. Coraz częściej wykorzystuje również inne instrumenty perkusyjne, takie jak ksylofon czy perkusje elektroniczne.

Natalia Kukulska i Atom String Quartet
28 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Dodaj komentarz