BIO(PIKTO)GRAFIA

Galeria ASP w Krakowie zaprasza 26 sierpnia na wernisaż wystawy Leszka Sobockiego pt. BIO(PIKTO)GRAFIA.

Leszek Sobocki, „Solidarność”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Sobocki, „Solidarność”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

BIO(PIKTO)GRAFIA, mógłbym tak nazwać swoją twórczość. Czyli żyję, obrazuję, piszę. To są te trzy elementy, które pozwalają mi opowiadać o swoich doświadczeniach, przeżyciach, o swoim byciu w przeszłości, o otoczeniu, o wydarzeniach – mówi autor Leszek Sobocki.

Wystawa BIO(PIKTO)GRAFIA jest jednym z rozdziałów twórczej biografii Leszka Sobockiego, prezentuje prace stworzone w okresie 2008–2014. Mówi o składowych ludzkiej tożsamości, cielesności, wizerunkach, historii. Leszek Sobocki, od zawsze bezkompromisowy, nie ulega „ładności” traktując środki wyrazu służebnie wobec treści jaką chce przekazać w swoich realizacjach. Pracując cyklami dba o ich tytuły, które czasem coś kamuflują lub tworzą konteksty. Pisze i rozmawia zawsze pełen niewyczerpanej energii. Komentuje rzeczywistość i siebie samego. Czyni to dosadnie…

Leszek Sobocki – urodził się 14 listopada 1934 roku w Częstochowie. W 1966 roku był współzałożycielem (wraz z Maciejem Bieniaszem, Zbylutem Grzywaczem, Barbarą Skąpską i Jackiem Waltosiem) grupy WPROST. Brał udział we wszystkich jej 19 wystawach do momentu zakończenia działalności grupy w 1986 roku. Prace artysty znajdują się w zbiorach najważniejszych Muzeów Narodowych i Okręgowych, a także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Collegium Maius UJ w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie, w zbiorach Klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie oraz w Muzeach w Sztokholmie, Skopie, Wiedniu i Dreźnie. Jego dzieła znajdują się także w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. 5 lipca 2016 roku Leszek Sobocki otrzymał tytuł Doktor Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Leszek Sobocki, „Przelana krew”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Sobocki, „Przelana krew”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

BIO(PIKTO)GRAFIA, Leszek Sobocki
Kuratorka: Karolina Woźniak, współpraca: prof. Adam Brincken
Od 26 sierpnia do 21 września 2016 roku
Wernisaż 26 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Galeria ASP w Krakowie

Dodaj komentarz