• 2016-08-24

Antonio Serrano Flame&Co Quartet

27 sierpnia na warszawskiej starówce na jedynym koncercie w Polsce, po raz pierwszy ze swoim zespołem – z najnowszym projektem wystąpi Antonio Serrano, wirtuoz harmonijki ustnej, jedna z „największych obietnic współczesnego hiszpańskiego jazzu”.

 Antonio Serrano (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonio Serrano (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonio Serrano to laureat nagrody Latin Grammy 2015 (album A La Música de Paco De Lucía) i jeden z najbardziej rozchwytywanych muzyków Półwyspu Iberyjskiego. Dziesięć lat współpracy z Paco de Lucíą oraz z takimi gwiazdami jak: Barbara Hendricks, Placido Domingo, Wynton Marsalis, Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy – podkreśla jego artystyczną pozycję. Miłośnikom X Muzy znany jest jako muzyk , który wystąpił na ścieżce filmowej do Drżącego ciała Pedra Almodovara. Serrano porusza się z niebywałą pewnością w tak różnych gatunkach jak jazz, flamenco, pop czy muzyka klasyczna. Jego najnowszy projekt Flame&Co, to pierwszy album jazz flamenco, w którym główną rolę gra harmonijka ustna.

Edukację muzyczną rozpoczął jako siedmiolatek pod okiem ojca. Uczył się gry na pianinie, skrzypcach i perkusji w konserwatoriach w Alicante i Madrycie, które ukończył ze świetnymi ocenami. Doskonalił grę na harmonijce jako podopieczny Larry’ego Adlera w Londynie. Perfekcyjna technika gry pozwoliła na pracę w najrozmaitszych kontekstach muzycznych: od muzyki klasycznej przez jazz, flamenco, tango aż do muzyki popularnej.

Mając trzynaście lat zadebiutował na arenie międzynarodowej w duecie z Larrym Adlerem w Paryżu. Ten koncert był początkiem wieloletniej współpracy dwójki harmonijkarzy.

Współpracował z wielkimi artystami jak : Barbara Hendricks, Placido Domingo; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy, Wyntonem Marsalisem, Lou Bennetem, czy gwiazdami takimi jak m.in. Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent oraz – 10 lat z Paco de Lucíą.

Jako profesor pracował w wielu europejskich konserwatoriach, gdzie prowadził zajęcia z improwizacji muzycznej oraz w Berklee College of Music, gdzie nauczał flamenco. Wydał setki płyt, jego dyskografia jako lidera grupy liczy jedenaście albumów.

Zawrotna kariera Serrana zaowocowała szeregiem wyróżnień, m.in. Masters of Mediterranean Music w kategorii jazz flamenco przyznaną mu przez Berklee Mediterranean Music Institute w 2014 roku za niezwykły wkład w rozwój tego gatunku oraz statuetką Latin Grammy ufundowaną przez Latin Academy of Recording Arts&Sciences, którą zdobył w 2015 roku za udział w nagraniu albumu Entre 20 Aguas: A la música de Paco de Lucía.

W swoim najnowszym projekcie z udziałem wielkich hiszpańskich muzyków jazzowych, Serrano pokaże nowe oblicze jazz flamenco. Album Flame&Co (jazz flamenco) ma ukazać się jesienią 2016. Będzie to pierwszy album jazzu flamenco, w którym główną rolę odgrywa harmonijka ustna.

Antonio Serrano Flame&Co Quartet
27 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
22. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

Dodaj komentarz