Zdzisław Nitka i konTEkSTy ekspresji

Do 8 września w warszawskiej Galerii Test można oglądać szóstą i ostatnią wystawę z cyklu Sztuka z wrocławskim aTESTem. Cykl składa się z problemowych, wielodyscyplinarnych i wielopokoleniowych prezentacji (z wypowiedziami studenckimi), z bazą w postaci wybitnych postaci sztuki, którym poświęcono w ostatnich latach wydawnictwa albumowe, głównie z serii Wrocławskie Środowisko Artystyczne.

„Zdzisław Nitka i konTEkSTy ekspresji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zdzisław Nitka i konTEkSTy ekspresji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest próbą rekapitulacji Wrocławskiej Ekspresji lat osiemdziesiątych, jednej z najważniejszych tendencji w młodej sztuce polskiej lat 80.

W części wystawy Nitki znajdą się m.in. obrazy – cytaty jego premierowej wystawy w Galerii Test w 1988 roku oraz obrazy najnowsze, a w części drugiej – dzieła specjalnie przygotowane przez artystów z pokolenia współtworzącego wrocławską ekspresję lat 80. oraz dyskurs z tym nurtem najmłodszego pokolenia. Będą to prace takich twórców jak: Agata Czeremuszkin-Chrut, Marcelina Groń, Bożena Grzyb-Jarodzka, Ryszard Grzyb, Paweł Jarodzki, Jerzy Kosałka, Patrycja Mikołajczak, Eugeniusz Minciel, Kasper Minciel, Krzysztof Skarbek, Bogusław Story, Andrzej Krzysztof Wałaszek, Małgorzata Warlikowska, Krzysztof Witkowski, Agata Żychlinska.

Zdzisław Nitka i konTEkSTy ekspresji
Kurator: Apoloniusz Węgłowski
Od 11 sierpnia do 8 września 2016 roku
Galeria Test, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz