Tytanowa biel

Polska produkcja jest nominowana do głównej nagrody na World Film Festival w Montrealu. Tytanowa Biel, debiut reżyserski Piotra Śmigasiewicza, powalczy o nagrodę główną na 40. Edycji Montreal World Film Festival. Film jest polską produkcją z międzynarodową obsadą. W rolach głównych występują: Piotr Adamczyk, Luca Calvani, Alessandra Mastronardi i Torsten Voges.

„Tytanowa biel”, reż. Piotr Śmigasiewicz, fot. Robert Pałka (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Tytanowa biel”, reż. Piotr Śmigasiewicz, fot. Robert Pałka (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Andrzej Pągowski, wybitny artysta grafik, zaprojektował plakat do filmu Piotra Śmigasiewicza Tytanowa Biel. Andrzej Pągowski jest autorem ponad 1000 plakatów i laureatem prestiżowych nagród, między innymi na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. W jego portfolio znajdziemy plakaty do filmów najwybitniejszych polskich reżyserów jak Amator Krzysztofa Kieślowskiego, Miś Stanisława Barei, Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy, Ręce do góry Jerzego Skolimowskiego czy Dziecko Rosemary Romana Polańskiego.

Główny bohater Tytanowej bieli Dominik (Piotr Adamczyk), doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujący się historią sztuki, na zlecenie profesora (Torsten Voges), wyrusza do Porto Ercole, by zebrać materiał o najbardziej tajemniczym okresie życia Caravaggia. Gdy poznaje Silvię (Alessandra Mastronardi) i miejscowego księdza Paolo (Luca Calvani), niespodziewanie staje się częścią kryminalnej intrygi, krok po kroku odkrywając skrzętnie skrywaną tajemnicę niepozornego miasteczka. Okazuje się, że świat sztuki, który Dominik znał do tej pory, nie jest tym, czym mógł się wydawać…

 

W Tytanowej Bieli akcja maluje się powoli, a intryga nęci zmysły przejmującą muzyką Pawła Mykietyna i plastycznymi ujęciami, inspirowanymi stylem malarskim Caravaggia.

Wiele kryminalnych produkcji koncentrując się na tematyce fałszowania dzieł sztuki, opowiada historię opierającą się głównie na sensacji wokół kradzieży. Niewielu twórców skupia się przy tym na malarskości samego opowiadania o sztuce, zamykając niejako akcję filmu w klimacie poruszanych dzieł. Tytanowa Biel to malarski dreszczowiec w klimacie slow cinema. Tajemnicza opowieść o poszukiwaniu prawdy w duchu obrazów Caravaggia – Piotr Śmigasiewicz.

Obraz jest polską produkcją z międzynarodową obsadą. W głównej roli zobaczymy Piotra Adamczyka. W pozostałych rolach występują: Luca Calvani (Kryptonim U.N.C.L.E. 2015 r. reż. Guy Ritchie), Alessandra Mastronardi (Zakochani w Rzymie 2012 r. reż Woody Allen), Torsten Voges (Big Lebowski 1998 r.). reż. Ethan i Joel Coen), Gedeon Burkhard (Bękarty Wojny 2009 r. reż. Quentin Tarantino) oraz Daniel Olbrychski i Paulina Holtz. W filmie, oprócz oryginalnej muzyki skomponowanej przez Pawła Mykietyna, usłyszymy utwory włoskiego kompozytora Carlo Gesualdo da Venosa, rówieśnika Caravaggia (XVI w.). Mocnym atutem filmu są też wyjątkowe zdjęcia, za które odpowiada Arkadiusz Tomiak.

„Tytanowa biel”, proj. Andrzej Pągowski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Tytanowa biel”, proj. Andrzej Pągowski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pokaz na kanadyjskim festiwalu będzie światową premierą Tytanowej Bieli. W Polsce film wejdzie na ekrany kin 25 listopada. Dystrybutorem jest Kino Świat. Poza Polską film ma zaplanowaną dystrybucję w kilkunastu krajach: Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Australii, Słowacji, Estonii, Danii, Szwecji, Nigerii oraz na Węgrzech, Litwie i Łotwie.

Tytanowa biel, reż. Piotr Śmigasiewicz
Nominacja do głównej nagrody na World Film Festival w Montrealu
Polska premiera 25 listopada 2016 roku
Dystrybutor: Kino Świat

Dodaj komentarz