• 2016-08-23

TIFF Festival 2016

1 września wystartuje we Wrocławiu 6. edycja TIFF Festival. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Rivers & Roads” i skoncentrowane będzie na tematyce podróży.

Stanisław Cat-Mackiewicz, zbiory rodziny S. Mackiewicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Cat-Mackiewicz, zbiory rodziny S. Mackiewicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dziesięć intensywnych dni festiwalu stanowić będzie niezwykłą, fotograficzną wyprawę – odbędą się wystawy, pokazy slajdów, debaty, warsztaty oraz spotkania z artystami i kuratorami.

Trzon Festiwalu stanowią trzy cykle tematyczne nawiązujące do hasła „Rivers & Roads” – pierwszy z nich poświęcony jest najbardziej klasycznemu ujęciu, czyli fotografom, którzy tworzą będąc w drodze, drugi odnosi się do wyobrażonej, metaforycznej peregrynacji, a ostatnia część ma związek z fotografami-emigrantami rejestrującymi swoje nowe otoczenie.

Zawierające się w Programie Głównym wystawy zostały podzielone na trzy wątki tematyczne, które skupiają się na obserwacjach nowych rzeczywistości fotografów (Imigracje/Emigracje), dedykowane są podróży do nieistniejących rzeczywistości przez samo medium fotografii (Wyprawy Wyobrażone) oraz zostały stworzone w drodze podczas podróży zainspirowanych przez sam TIFF Festival (W drodze).

Publikacje

W tegorocznej sekcji Publikacje organizatorzy postanowili opowiedzieć o wielowątkowości tworzenia książek fotograficznych. Publikacje to trzy wystawy: prezentująca kulturę zinową Zines of the World, organizowana przez Doomed Gallery z Londynu, Meet the Publisher dająca wgląd w pracę niezależnych wydawców z całego świata oraz Drogi mniej uczęszczane, zgłębiająca motyw przemieszczenia się i podróży. Nowością jest przygotowany we współpracy z magazynem Fresh From Poland przegląd makiet książek fotograficznych 1. TIFF x FFP Photobook Dummy Review. Program jak zawsze uzupełnią spotkania, debaty i warsztaty, aby chociaż po części opowiedzieć o bogactwie świata fotografii i książek.

TIFF HUB

Sekcja HUB to centrum aktywności około festiwalowych. Przyświeca jej idea łączenia ludzi, wymiany myśli, poszerzania horyzontów. O fotografii, ale nie tylko. Luźne spotkania znajomych i nieznajomych, spotkania z twórcami, konfrontacja poglądów – działania, których efektem jest TIFF Festival 2016. Główny punkt TIFF HUB to klimatyczna klubogaleria oraz przestrzeń jej towarzysząca. Podwórko przy ul. Ruskiej 46 C wraz z początkiem września zmieni się w Centrum Festiwalowe, które przez 10 dni festiwalowych będzie skupiało wokół siebie sferę towarzyską i informacyjną. Drugim obszarem wymiany doświadczeń będą spotkania z autorami i kuratorami. Odbędą się one bezpośrednio w przestrzeniach wystawienniczych, namacalnie w towarzystwie omawianego tematu.

ProfiLab TIFF OPEN

Sekcją otwartą na to, co nowe i świeże w fotografii jest ProfiLab TIFF Open. Zastąpiła ona formułę Debiutów nieco innym pomysłem na przychodzące z zewnątrz pomysły. Wrocławscy kuratorzy wsparli merytorycznie czterech wybranych artystów, którzy zrealizują wystawy swoich prac w wybranych przestrzeniach ekspozycyjnych. Oddaliśmy także głos publiczności, którzy wybrali piątą osobę, której wystawę będzie można zobaczyć w trakcie TIFF Festival.

TIFF Festival 2016 „Rivers & Roads”
Od 1 do 11 września 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz