• 2016-08-23

Niño de Pura w Poznaniu

27 sierpnia na auli UAM w Poznaniu odbędzie się koncert hiszpańskiego wirtuoza – Daniela Navarro, znanego lepiej jako Niño de Pura. Jego gra to czysta sztuka, czyste flamenco. Magia i muzykalność tych dźwięków sprawiają, że z każdą kolejną nutą Niño de Pura wprawia publiczność w drżenie.

Niño de Pura – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niño de Pura – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niño de Pura urodził się w 1966 roku w Sewilli. Od dzieciństwa interesował się światem flamenco, a przede wszystkim gitarą, która stała się jego przyjacielem i kompanem na całe życie. W wieku dziesięciu lat rozpoczął naukę pod okiem Manuela Lozano, który pokazał mu imponujące możliwości instrumentu. Następnie kształcił się u Manolo Carmony. W tym samym czasie stawiał też swoje pierwsze kroki na scenie występując z bratem, tancerzem, José Joaquínem. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, do których zaliczyć można: I miejsce na konkursie dla młodych wykonawców flamenco – The III Bienal de Flamenco de Sevilla, I miejsce na krajowym konkursie Flamencology w Jerez de la Frontera oraz I miejsce na konkursie Bordón Minero.

W 1986 roku nagrał swój pierwszy solowy album zatytułowany Capricho de Bohemia. W następstwie tego wydawnictwa powstała płyta Caliente (1991), na którym znalazły się zarówno autorskie kompozycje i oryginalnych aranżacje. W 1993 roku skomponował Mas alla de la Luz na gitarę solo i orkiestrę kameralną. Dzieło to miało swoją premierę w Reales Alcazares w Sewilli. Trzeci solowy album artysty, zatytułowany Maquida ukazał się w 1996 roku, natomiast sześć lat później premierę miał Pozo y caudal, ostatni album gitarzysty, który nagrał w towarzystwie gości takich jak Carles Benavent, Tino di Geraldo, La Macanita oraz Rafael de Utrera.

Niño de Pura międzynarodową karierę rozpoczął od tournée po Ameryce Południowej, gdzie od kolumbijskiej prasy otrzymał nagrodę Golden Zipa. Niño de Pura występował także w takich salach jak: Royal Albert Hall, Salder Well’s, Arena de Nimes, Casino de Biarritz, Festival Int’ de Guitarra de Villeurbanne, Conservatoire Royal Musique de Bruselas, Muziekcentrum Vredenburg de Utrecht, Teatro de la Maestranza.

Podczas koncertu w Poznaniu wystąpi w składzie:

  • Daniel Navarro Cruz – gitara
  • David Galloso Delgado – gitara basowa
  • Agustín Alberto Henke – instrumenty perkusyjne
  • Rafael Carlos Espejo Moreno – śpiew
  • María José Alvarez Tinoco – palmas
  • Rafael del Pino Moreno – taniec flamenco
  • Feliz Andrés Vázquez Rodríguez – technika dźwiękowa

Niño de Pura
27 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Dodaj komentarz