Paradise

To już ostatni tydzień sierpniowych wystaw w toruńskiej Galerii Wozownia. Do 28 sierpnia można obejrzeć m.in. pracę Jerzego Hejnowicza Paradise.

Jerzy Hejnowicz, „Cela” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Hejnowicz, „Cela” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Wozowni Jerzy Hejnowicz zaprezentuje wieloelementową pracę – instalację Paradise. To premierowy pokaz, przygotowany specjalnie do przestrzeni galerii. Paradise jest utworem synkretycznym, składającym się z najnowszych obiektów, fotografii, zapisów rysunkowych, projekcji wideo, jak i kilku wcześniejszych prac.

Wszystkie te z pozoru odległe wizualnie elementy orbitują wokół pojęcia graniczności – w konsekwencji dotyczą dyskursu o statucie, sensie i bezsensie istnienia granic (terytorialnych, mentalnych, artystycznych, światopoglądowych etc.).

W przypadku Jerzego Hejnowicza nieustającym impulsem tworzenia jest wsłuchiwanie się w rytm rzeczywistych zdarzeń, w nadzwyczajność zwyczajnych przypadków, w kakofonię sprzecznych informacji (doświadczanych bezpośrednio lub pośrednio – poprzez elektroniczne komunikatory), w zlewające się fabuły przeczytanych powieści, w „nadwagę” rejestrowanych obrazów, jak i w osobiste „trwanie” (bez możliwości wyboru) w rozrastającej się „kulturze płycizn”. Staje się to pretekstem do kreowania kolejnych artystycznych wypowiedzi, które odnajdują swoją tymczasową obecność wchodząc – niemal zawsze – w bezpośrednią interakcję z przestrzenią miejsca: charakterem galerii, architekturą przestrzeni otwartej.

Jerzy Hejnowicz, „Paradise” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Hejnowicz, „Paradise” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Hejnowicz – urodził się  w 1962 roku. Jest wykładowcą, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierownikiem XIV Pracowni Rysunku; jednocześnie (od 2008 roku) pełni funkcję Kierownika Katedry Rysunku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie UAP) w Poznaniu w latach 1985–1990 na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej oraz rysunku zrealizował w pracowniach prof. Z. Lutomskiego i prof. J. Kozłowskiego. Wziął udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in: w Niemczech, Rosji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Szwecji, Izraelu. Zrealizował także kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Jest artystą intermedialnym, posługuje się szeroką paletą wizualnych środków zapisów, takich jak sztuka obiektu i instalacji, grafika, fotografia, rysunek, wideo.

Jerzy Hejnowicz, Paradise
Od 5 do 28 sierpnia 2016 roku
Galeria Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR