• 2016-08-22

Przegląd polskiej animacji w Rydze

Tylko do końca sierpnia w Rydze można zobaczyć przekrój twórczości polskich artystów – autorów animacji. W Łotewskiej Akademii Sztuki w Rydze jeszcze do 28 sierpnia otwarta jest wystawa Sztuka polskiej animacji. 3 x 60. Podczas ostatnich dni projektu zaś, od 26 do 28 sierpnia, w Muzeum Filmu odbędzie się przegląd filmów animowanych.

„Once Upon a Time. Sztuka polskiej animacji 3 x 60” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Once Upon a Time. Sztuka polskiej animacji 3 x 60” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W roku 2016 są co najmniej 2 okazje do świętowania: mija bowiem 60 lat od powstania filmu Był sobie raz (Once Upon a Time) Lenicy i Borowczyka (premiera 1957) oraz 60 lat od dnia urodzin Piotra Dumały, jednego z największych twórców współczesnej światowej animacji. Stąd też wzięła się ta magiczna liczba 60 pokazywanych filmów.

Przegląd obejmuje szeroki przekrój: od arcydzieł polskiej szkoły z lat 50. i 60. XX w. do najnowszych produkcji z drugiej dekady XXI w. Ale Once Upon a Time to nie tylko przegląd filmów, to przede wszystkim wystawa, dla której przegląd jest tłem. Siłą polskiej animacji był zawsze silny związek jej twórców ze sztuką. Na wystawie znajdują się obrazy, rysunki, grafiki, plakaty, rzeźby, instalacje twórców, którzy tworzyli lub tworzą filmy animowane. Wystawa różnorodna, bogata, zaskakująca.

Wśród eksponowanych prac znajdują się: plakaty Jana Lenicy, także filmy i clipy filmowe; rozbudowana instalacja, właściwie osobna wystawa, zaaranżowana przez autora w ciemnej sali, prezentująca w bardzo szczególny sposób płyty gipsowe Piotra Dumały, na których artysta tworzył poszczególne klatki i sekwencje swoich filmów; wczesne obrazy, projekty, tablice poglądowe, wyjaśniające zawiłości techniki non camerowej oraz prezentacje rożnego rodzaju wynalazków (np. animografu-sonografu) Juliana Józefa Antonisza; obrazy, grafiki komputerowe i tzw. motion graphics Krzysztofa Kiwerskiego; rzeźby Sylwestra Ambroziaka, które zostały zeskanowane w 3D i „zagrały” w jego 4 filmach animowanych; plakaty Andrzeja Klimowskiego z Londynu i grafiki komputerowe Jacka Staniszewskiego z Sopotu; oryginalne, namalowane kadry filmowe Alexandra Sroczyńskiego z Nowego Jorku.

Program filmowy obejmuje animacje Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka, Jerzego Kuci, Juliana Józefa Antonisza, Krzysztofa Kiwerskiego, Ryszarda Czekały, Zbigniewa Rybczyńskiego, Piotra Dumały, Andrzeja Klimowskiego, Andrzeja Barańskiego, Tomasza Bagińskiego, Damiana Nenowa, Grzegorza Jonkajtysa, Kamila Polaka, Sylwestra Ambroziaka, Aleksandra Wasilewskiego i in.

Więcej o wydarzeniu na stronie.

Once Upon a time. Sztuka polskiej animacji. 3 x 60
Wystawa: od 3 do 28 sierpnia 2016 roku
Łotewska Akademia Sztuki w Rydze
Przegląd filmów animowanych: od 26 do 28 sierpnia 2016 roku
Muzeum Filmu w Rydze
Otwarcie: 26 sierpnia 2016 roku, godzina 17.00
Kurator projektu: Krzysztof Stanisławski
Organizator: Stowarzyszenie Kampania Artystyczna
Ryga

Dodaj komentarz