Kości się przemieszały

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy Nikity Kadan pt. Kości się przemieszały, który odbędzie się 25 sierpnia.

Nikita Kadan, „Mieszczanie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nikita Kadan, „Mieszczanie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Nikity Kadana dotyczy sytuacji w Ukrainie, ale ma też charakter uniwersalny. Szczególnie aktualna i ważna wydaje się dzisiaj, wobec napięcia, które jest obecne wszędzie na świecie. Majdan otworzył debatę środowisk intelektualnych nad przyszłością Ukrainy, ale też nad jej przeszłością. Artyści często więc podejmują tematykę rozliczeń z komunizmem, traum i konfliktów narodowych, rachunków i krzywd.

Przemieszane kości należą i do morderców, i do ich ofiar z obu stron barykady i wciąż niemożliwe jest ich rozdzielenie – tak jak nie jest możliwe posiadanie odrębnej „narodowej” pamięci historycznej, która nie byłaby konstruktem podszytym ideologią. Obrazy ofiar wciąż są obiektem rozmaitych propagandowych manipulacji, w których prawda leży zawsze po „naszej” stronie, nawet zanim zostanie faktycznie odkryta. Wystawa odzwierciedla współczesne, również ukraińsko-polskie „wojny o pamięć”. Zwraca także uwagę na paradoksy ukraińskiej polityki pamięci w kontekście rosyjskiej aneksji Krymu, wojny toczonej na wschodzie kraju i nowej „polityki dekomunizacji” .

Celem ekspozycji jest zaproponowanie zasady bezpośredniego spojrzenia na historię – wyłącznie bezpośredniego – nigdy przez ochronne lustro umocowanej ideologicznie mitologii.

Praca nad wystawą Kości się przemieszały rozpoczęła się od usłyszanej opowieści : oto miejsce masowego pochówku ofiar represji. Trwają wykopaliska, specjalne komisje z różnych krajów przyjeżdżają, żeby odnaleźć „swoich”. W rowie odnaleziono nawet świadectwa materialne. Odkryto dokumenty, zidentyfikowano niektóre ofiary terroru. Ale kości się przemieszały, „swoich” nie da się zidentyfikować. Skażona historia sprzeciwia się formie narodowej – Nikita Kadan.

Nikita Kadan – urodzony na Ukrainie, artysta, członek grup R.E.P. i Hudrada, prezentował swoje prace między innymi na 14 Biennale w Stambule i 56 Biennale w Wenecji.

Nikita Kadan, Kości się przemieszały 
Kuratorka: Monika Szewczyk
Od 25 sierpnia do 29 września 2016 roku
Wernisaż: 25 sierpnia 2016 roku godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz