Mieszczanie z Bródna

Ósma odsłona Parku Rzeźby poświęcona jest temu kim są, jak postrzegają się i jak wyrażają siebie mieszkańcy Bródna – osiedla, które jako część dzielnicy Targówek dokładnie sto lat temu stało się częścią Warszawy. 3 września zostanie odsłonięta nowa rzeźba według projektu Pawła Althamera.

Paweł Althamer, „Raj”, fot. Jan Smaga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Althamer, „Raj”, fot. Jan Smaga (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach tegorocznej edycji w Parku powstanie monumentalna rzeźba, stworzona wspólnie z bródnianami według pomysłu Pawła Atlhamera, dla której inspiracją jest słynny pomnik Mieszczan z Calais Augusta Rodina. Figury, które złożą się na zbiorowy autoportret, powstaną podczas warsztatów w miejscach, gdzie spędzają czas mieszkańcy Bródna: w siłowni i klubie fitness Gravitan, w pracowni Umbra, przy Domku Herbacianym w Parku, w Domu Kultury Świt, w ośrodku dla uchodźców, w Urzędzie Dzielnicy Targówek, w restauracjach Amrit Kebab i Bella Napoli oraz w kościele parafialnym Marii Magdaleny. Podczas finału 3 września odsłonięty zostanie projekt rzeźby.

Tytułowi „mieszczanie” to nie tylko ludzie, którzy mieszkają w stolicy, ale mieszczaństwo jako grupa, która, jak pisze Agata Bielik-Robson: „poszukuje swojej tożsamości i dzięki temu ma ogromną energię. Wymyśla. Jest (…) klasą, która mówi: a teraz będziemy tym. A teraz będziemy tamtym…”. Ta cecha historycznego mieszczaństwa zyskuje nowy wymiar dzisiaj, kiedy potrzeba ciągłej autoidentyfikacji i ekspresji stała się nieodłączną częścią miejskiego stylu życia. Autoportret jako gatunek przeżywa obecnie renesans, czego dobitnym wyrazem jest popularność selfie. Współczesny mieszczanin to z jednej strony człowiek kształtujący swój los przez pracę, z drugiej ktoś poszukujący odrębności i tożsamości, stwarzający i wyrażający siebie.

Współczesna wariacja na temat pomnika – najbardziej klasycznego typu rzeźbiarskiej reprezentacji – zderzona zostanie też z innym znaczeniem słowa rzeźba. Na co dzień wielu ludzi Bródna pracuje nad rzeźbą własnego ciała – w samym Parku działa ośrodek sportu i rekreacji, plenerowa siłownia, odbywają się cotygodniowe joggingi w ramach akcji Parkrun czy zajęcia jogi. Kultura fizyczna jako silny element tożsamości bródnian stanie się punktem wyjścia dla serii performansów podczas finału edycji, które podkreślą tę żywą cielesność i jej wizerunkowy oraz widowiskowy wymiar. Postinternetowi artyści – Marta Ziółek oraz uczestnicy 9. Biennale w Berlinie: Nik Kosmas i Helga Wretman, do udziału w swoich akcjach z pogranicza treningu i spektaklu zaproszą lokalnych sportowców amatorów. Performans Ziółek, nawiązujący do wątków jej głośnego spektaklu Zrób siebie, skupi się na potrzebie autokreacji i dążenia do cielesnej doskonałości. Nik Kosmas odsłoni zaprojektowany dla Parku Rzeźby przyrząd do ćwiczeń i poprowadzi trening, a Helga Wretman stworzy choreografię, która posłuży do wykonania filmowego i fotograficznego portretu bródnowskich miłośników fitnessu.

Park Rzeźby na Bródnie powstał w 2009 roku, jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, Urzędu Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Park pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę.

Mieszczanie z Bródna, Paweł Althamer
VIII rozdział Parku Rzeźby na Bródnie
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Urząd Dzielnicy Targówek
Kuratorki: Katarzyna Karwańska, Zofia Czartoryska
Współpraca: Iga Winczakiewicz
Park Rzeźby na Bródnie, Warszawa

Dodaj komentarz