Surrealizm i Realizm Magiczny

26 sierpnia rozpocznie się wystawa Surrealizm i Realizm Magiczny. Po raz pierwszy tak zróżnicowany i reprezentatywny zestaw prac, znanych na całym świecie artystów, znajdzie się na jednej ekspozycji. Fantazja Wojciecha Siudmaka, Rafała Olbińskiego, Zdzisława Beksińskiego i innych królować będzie aż do 8 września w DESA Unicum.

Kazimierz Mikulski, obraz prezentowany na wystawie „Surrealizm i realizm magiczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kazimierz Mikulski, obraz prezentowany na wystawie „Surrealizm i realizm magiczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W świecie obrazów polskich przedstawicieli realizmu magicznego wszystko jest możliwe. Mówią o tajemniczych siłach natury, ludzkich marzeniach i koszmarach, o polityce, seksie i współczesności. Trzymane grawitacją ich wyobraźni gigantyczne budynki lewitują w otoczeniu fruwających elfów, jednorożców i dziwnych, trójnogich lub jednookich stworzeń. Króluje kolor, tajemnica i magia. Czasem przerażające i mroczne, innym razem bajkowe i radosne prace realistów magicznych składają się na niezwykle oryginalny nurt polskiej sztuki, który zdobył ogromne uznanie za granicą. Po raz pierwszy na jednej wystawie znajdą się prace czołowych artystów tego kierunku: Wojciecha Siudmaka, Rafała Olbińskiego, Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Jacka Yerki, Mariana Michalika i Tomasza Sętowskiego. Wystawiani na całym świecie, m.in. w Palais de Tokyo, Muzeum Ufizzi, Library of Congress, Muzeum Watykańskim i Muzeum Narodowym w Warszawie, mistrzowie dwuznaczności wciągną widza w zupełnie inną rzeczywistość.

Wojciech Siudmak określa się jako „hiperrealista fantastyczny” i jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. W jego twórczości, mającej korzenie w surrealizmie Salvadora Dali i René Magritte’a, złudzenia przestrzeni i znaczeń mieszają się z bardzo realistycznymi przedstawieniami. Na wystawie Surrealizm i Realizm Magiczny szczególnie wyróżnia się jego praca Genesis, pochodząca z 1980 roku. Obraz zbudowany jest wokół największych fascynacji artysty: astrofizyki, tajemnicy wszechświata i uniwersalnego piękna. Przedstawia zawieszoną w ciemnej przestrzeni postać Stwórcy, która dotyka palcem kuli ziemskiej, jednym ruchem nadając jej bieg. Do podobnie mrocznych zakamarków ludzkiej natury sięga w swojej twórczości niezwykle popularny i tragiczne zmarły artysta Zdzisław Beksiński. Przedstawienie onirycznego, mrożącego krew w żyłach, samotnego statku-widma pochodzi z 1971 roku, czyli okresu, który sam artysta nazywał „okresem fantastycznym” i który cieszy się największym zainteresowaniem kolekcjonerów i galerzystów. „Okres fantastyczny” trwał w twórczości artysty od początku lat 70. do późnych lat 80. Malował on wówczas niepokojące i poruszające obrazy, ukazujące surrealistyczne, post-apokaliptyczne krajobrazy ze szczegółowo odwzorowanymi scenami śmierci i rozkładu. Niemal każdy obraz z tego okresu twórczości Beksińskiego to swoiste memento mori.

Do logiki marzenia sennego odwołuje się również twórczość Kazimierza Mikulskiego. Na przykładzie późnego obrazu Wróbel i róża widzimy jak artysta budował kompozycje na zasadzie pokrewieństw przedmiotów podsuwanych przez wyobraźnię, a nie rzeczywistość. Odnajdujemy w tych płótnach poetykę baśni bądź bajki, klisze zapisane w pamięci i odtwarzane z niej w sposób spontaniczny, podyktowany jedynie wolą artystycznej kreacji. Oprócz stylizowanych postaci nagich kobiet, do arsenału jego ulubionych motywów należały ptaki, motyle i tajemnicze koty.

Nazywany „Księciem surrealizmu”, „Mistrzem zaskoczenia” i „Panem niespodziewanego” Rafał Olbiński zgromadził około 150 międzynarodowych nagród i dyplomów. Perfekcyjne postacie kobiet epatujących seksualnością to jeden z bardziej charakterystycznych wątków jego twórczości. Burzliwe, pełne emocji związki z pięknymi kobietami towarzyszyły mu również w życiu prywatnym i być może to właśnie one stanowiły niesłabnące źródło inspiracji artysty. Łatwo rozpoznawalny styl Olbińskiego sprawił, że obecnie jest on niezwykle rozchwytywanym plakacistą oraz jednym z najpopularniejszych malarzy na świecie. Na wystawie Surrealizm i Realizm Magiczny znajdą się również obrazy najostrzejszego i najbardziej bezwzględnego satyryka na scenie polskiego malarstwa powojennego – Jerzego Dudy-Gracza. Jego twórczość od ponad czterech dekad wywołuje skrajnie silne emocje. Za pomocą symboli i metafor artysta śmiało obnaża ludzkie przywary: głupotę, nietolerancję, zakłamanie, fascynację pieniądzem i popkulturą. Jego twórczość osadzana jest też głęboko w polskiej rzeczywistości politycznej, historii i tradycji. Na wystawoe będzie można oglądać pochodzący z 1981 roku i komentujący szczególny moment historyczny Motyw polski z kiełbasą-2 jego autorstwa, pochodzący z 1981 roku.

Jerzy Duda-Gracz, obraz prezentowany na wystawie „Surrealizm i realizm magiczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Duda-Gracz, obraz prezentowany na wystawie „Surrealizm i realizm magiczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz Siudmaka, Beksińskiego, Olbińskiego, Mikulskiego i Dudy-Gracza na wystawie Surrealizm i Realizm Magiczny znajdą się również prace wielu innych twórców, m.in. Jacka Yerki, Tomasza Sętowskiego, Mariana Michalika, Andrzeja Urbanowicza, Marii Anto, Joanny Sierko-Filipowskiej, Andrzeja Kreutza-Majewskiego.

Surrealizm i Realizm Magiczny
Od 26 sierpnia do 8 września 2016 roku
Wernisaż 25 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Dom Aukcyjny DESA Unicum w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR