Skanowanie – instalacja świetlna

W ramach tegorocznej edycji Bella Skyway Festival toruńskie CSW przygotowało świetlną instalację niemieckiego artysty Joachima Fleischera, którą będzie można oglądać od 23 sierpnia do 15 września.

Joachim Fleischer, „Skanowanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joachim Fleischer, „Skanowanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja świetlna Skanowanie Joachima Fleischera zbudowana jest z zaledwie kilku elementów – zawieszonych w przestrzeni lamp i prostych brył z przezroczystego pleksiglasu i drucianych siatek. Jednakże, gdy instalacja zostaje uruchomiona, a oświetlone obiekty obracają się wokół własnej osi, wydarza się coś zaskakującego. Ich półprzezroczysty cień zaczyna żyć swoim własnym życiem. I nie jest to już właściwie cień, lecz ruchomy obraz, bo wiszący obiekt stanowi rodzaj klatki filmowej, rzutującej na ścianę projekcję. Projekcję, która wydaje się bardziej rzeczywista niż sam, niemal niewidoczny, obiekt.

Świetlne instalacje Fleischera urzekają dyskretnym minimalizmem. Żyjemy w świecie zalanym fotografią, obrazami telewizyjnymi, wideo i filmami, więc tym bardziej zaskakujące jest, jak silnie oddziałuje na naszą psychikę ten prosty zabieg wykreowany przez artystę. Może dlatego, że gra poruszających się cieni budzi w nas pierwotny niepokój? Dla naszego mózgu i naszej percepcji to dużo bardziej realne i prawdziwe niż obrazy migające na ekranach telewizorów czy komputerów. Pomimo, iż świetnie zdajemy sobie sprawę, że to tylko cienie, to jednak gdzieś w głębi czujemy zagrożenie, uruchamia się nasza wyobraźnia.

Joachim Fleischer, „Skanowanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joachim Fleischer, „Skanowanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joachim Fleischer – urodził się w 1960 roku w Niemczech. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Stuttgarcie w 1989 roku. W swojej twórczości artystycznej zajmuje się światłem, które jest dla niego zarówno materiałem, jak i tematem prac – obiektów, instalacji świetlnych, performansów. Artystę szczególnie interesuje najczystsza forma tego medium – światło białe. W latach 2007–2011 pracował jako wykładowca na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i kuratorem Festiwalu Światła Aufstiege (Wzloty) 2016 w kulturalnym regionie Stuttgartu.

Skanowanie, Joachim Fleischer
Instalacja w ramach Bella Skyway Festival w Toruniu
Od 23 sierpnia do 15 września 2016 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR