O marionetkach i ludziach

Ciprian Mureşan, jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów rumuńskich debiutujących po 1989 roku, będzie miał swoją wystawę w Galerii Arsenał w Białymstoku. Artysta należy do generacji twórców, na której piętno odcisnął chaos postkomunistycznej Rumuni.

Ciprian Mureşan, „I’m protesting against myself”, 2011, Dzięki uprzejmości artysty i Galerii Plan B Cluj, Berlin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ciprian Mureşan, „I’m protesting against myself”, 2011, Dzięki uprzejmości artysty i Galerii Plan B Cluj, Berlin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Galerii Arsenał w Białymstoku zatytułowana O marionetkach i ludziach to obszerna prezentacja twórczości Mureşana z ostatnich ośmiu lat. Osią wystawy są trzy projekcje prac wideo należących do serii, w której artysta w pole sztuki wprowadza język dramatu (m.in. posługując się formą teatru lalek) i w której dochodzi do obustronnej wymiany między tymi dziedzinami.

Ciprian Mureşan – urodził się w 1977 roku w Dej, mieszka i pracuje w Klużu-Napoce w Rumunii. W swoich pracach wykorzystuje wiele technik. Tworzy m.in. wideo, rzeźby, fotografie, rysunki, instalacje. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych artystów rumuńskich na świecie. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Londynie, Vancouver. W 2009 r. prezentował swoje prace w Pawilonie Rumuńskim na Biennale w Wenecji.

O marionetkach i ludziach, Ciprian Mureşan
Kuratorka: Agata Chinowska
Od 25 sierpnia do 29 września 2016 roku
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz