• 2016-08-20

Life sentence – Karola Teschler

BWA w Przemyślu zaprasza na wystawę fotografii Karoli Teschler pod tytułem Life sentence, która jest dostępna dla zwiedzających od 18 sierpnia.

Karola Teschler, „Life sentence” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karola Teschler, „Life sentence” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Energiczny i żywiołowy charakter Karoli Teschler, dzięki któremu jako założycielka i przewodnicząca stowarzyszenia European Artists e. V. przyciąga i inspiruje artystów z całego świata, przekłada się także na jej twórczość. Niezależnie od tego, czy są to obrazy namalowane techniką olejną na płótnie, drzeworyty czy fotografia, artystka tworzy pejzaże i widoki architektury, wnętrza, ludzi oraz twarze posługując się dużymi, wyrazistymi, choć statycznie często rozchwianymi powierzchniami w intensywnych i nierzadko jaskrawych barwach. To, co sama postrzega i przeżywa, zostaje przełożone na przeżycie innych osób, które niby przypadkowo pojawiają się na pierwszym planie obrazu i  często sami umiejscowieni niestabilnie niczym wieżowce, drogi czy promenady – tak jak oglądający obraz spoglądają na przedstawioną scenę. Treść obrazu staje się często wartością ogólną, pozornie własnym doświadczeniem, które sięga jednak dalej niż doznanie czysto wizualne. Światy Karoli Teschler są bowiem, przy całym realizmie sposobu ich przedstawiania, bardzo ciche i zamknięte w sobie, przekazują odczucia i losy, czekają by zgłębić ich najbardziej skryte zakątki.

Karola Teschler – urodziła się w 1958 roku w Kirchen, w Niemczech. Od 1986 r. mieszka w Velbert. Od 2000 r. artystka niezależna. 1996 – 2004 studia artystyczne u prof. Roberta Hammerstiela we Wiedniu, prof. Alexandra Danova w Düsseldorfie, a następnie u prof. Lüpertza w Akademii Sztuki w Bad Reichenhall. od 2003 r. założycielka i przewodnicząca międzynarodowego stowarzyszenia artystów European Artists e.V. w Velbert. Od roku 2000 regularny udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Kurator międzynarodowych sympozjów, projektów i wystaw.

Wystawa towarzyszy 24. European Artists Symposium – Słonna Reedycja 2016 zorganizowanemu wspólnie ze stowarzyszeniem European Artists e.V. w Niemczech we wsi Słonne w dniach od 4 do 18 września.

Karola Teschler, Life sentence
Organizator: Janusz J. Cywicki, Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
Od 18 sierpnia do 15 września 2016 roku
Kresowy Dom Sztuk Dubiecko

Dodaj komentarz