Zatrzymani w kadrze

Bartosz Michalak przygotował dla wydawnictwa MG książkę Zatrzymani w kadrze – subiektywny portret dziewięciu wybitnych polskich operatorów: Jerzego Lipmana, Jerzego Wójcika, Witolda Sobocińskiego, Jana Laskowskiego, Mieczysława Jahody, Edwarda Kłosińskiego, Jacka Petryckiego, Piotra Sobocińskiego i Pawła Edelmana.

Bartosz Michalak, „Zatrzymani w kadrze” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Bartosz Michalak, „Zatrzymani w kadrze” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Operatorzy polscy są cenieni na całym świecie. Ich siła polega na tym, że mają wykształcenie artystyczne. Wiedzą o wiele więcej niż to, jakich użyć filtrów czy jak ustawić światło. Mają udział w całościowym powstawaniu formy filmowej. Wspólnie z reżyserami odnoszą zwycięstwa lub ponoszą porażki. Są partnerami, a nie technikami. Fakt, że są takie polskie filmy, które zostały zauważone w świecie, zawdzięczamy nie tylko talentowi reżyserów, ale i temu, że owe dzieła zostały pięknie zrobione przez operatorów – mówi Witold Sobociński.

Bartosz Michalak pokazuje twórców, którzy sprawili, że pewne kadry zostaną nam w głowie do końca życia: Zygmunt Malanowicz „biegnący” po jeziorze w Nożu w wodzie Jerzego Lipmana i Romana Polańskiego, płonące lampki spirytusu w Popiele i diamencie Jerzego Wójcika i Andrzeja Wajdy, wisielcy z Rękopisu znalezionego w Saragossie Mieczysława Jahody i Wojciecha Jerzego Hasa, piękna, smutna twarz Lucyny Winnickiej w Pociągu Jana Laskowskiego i Jerzego Kawalerowicza, Elżbieta Czyżewska i rozpędzona karuzela we Wszystko na sprzedaż Witolda Sobocińskiego i Andrzeja Wajdy, Krystyna Janda i Bogusław Sobczuk na korytarzu telewizji w Człowieku z marmuru Edwarda Kłosińskiego i Andrzeja Wajdy, Jerzy Stuhr odwracający kamerę na siebie w Amatorze Jacka Petryckiego i Krzysztofa Kieślowskiego, Maja Komorowska i scena dziadów w Lawie Piotra Sobocińskiego i Krzysztofa Kieślowskiego czy Krystyna Janda nad Wisłą i w pustym pokoju w Tataraku Pawła Edelmana i Andrzeja Wajdy.

Bartosz Michalak – rocznik 1976. Pracował w miesięcznikach „Film” i „Kino” oraz w kwartalniku „Film&TV Kamera”. Opublikował kilkaset tekstów – recenzji i wywiadów. Napisał kilka książek, m.in: Polskie Oscary, Na zakręcie – Agnieszka Osiecka we wspomnieniach i Krystyna Janda. Kameleon zawodowiec.

Bartosz Michalak, Zatrzymani w kadrze
Premiera: 31 sierpnia 2016 roku
Wydawnictwo MG

Dodaj komentarz