• 2016-08-20

Zmarł Arthur Hiller

Zmarł Artur Hiller, zasłużony reżyser i aktywny uczestnik życia środowisk filmowych. Miał 92 lata.

Artur Hiller (źródło: Wikimedia Commons)

Artur Hiller (źródło: Wikimedia Commons)

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Arthura Hillera, zasłużonego reżysera, aktywnego uczestnika życia środowisk filmowych, miłego człowieka otwartego na sprawy innych ludzi. Jego poczucie estetyki, wrażliwość oraz w biegłość w użyciu języka sztuki filmowej wpłynęły znacząco na wyobraźnię kilku pokoleń widzów. Nakręcił ponad trzydzieści pełnometrażowych filmów fabularnych, w tym takie klasyki jak Love Story, Szpital czy Teściowie. Obrazy te wzruszały, powodowały śmiech i skłaniały publiczność do refleksji nad stanem współczesnego świata oraz relacjami łączącymi lub dzielącymi ludzi.

Arthur Hiller był osobą szczególnie ważną dla środowiska festiwalu Camerimage, bowiem pełniąc w latach 1993-1997 funkcję prezydenta Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), wspomógł powstawanie rodzącego się wówczas festiwalu, stając się w kolejnych latach jednym z jego największych przyjaciół. W 1994 roku, podczas 2. edycji Camerimage, Arthur Hiller gościł w Toruniu, gdzie odebrał z rąk Marka Żydowicza specjalny medal za wkład w rozwój festiwalu. Powtórzył swą wizytę na Camerimage w roku 1995, aktywnie uczestnicząc w warsztatach i spotkaniach ze studentami szkół filmowych i widzami Festiwalu. Dlatego też, w ramach zbliżającej się 24. edycji Camerimage organizatorzy uhonorują Arthura Hillera specjalną prezentacją jego twórczości.

Arthur Hiller urodził się w rodzinie polskich Żydów, którzy wyemigrowali do Kanady na krótko przed jego narodzinami. W swoim nowym domu, mieście Edmonton, jego rodzice założyli amatorski teatr w języku jidysz. To właśnie tam młodziutki Arthur stawiał swoje pierwsze kroki w świecie sztuki. Zanim jednak związał się z branżą rozrywkową na dobre, służył trzy lata w Królewskich Kanadyjskich Siłach Lotniczych i brał w trakcie II wojny światowej udział w nalotach bombowych na Niemcy. Karierę zawodową rozpoczął w radiu, a następnie związał się z telewizją, raczkującym w latach 50. nowym medium, które oferowało mnóstwo artystycznych wyzwań oraz nieograniczone w zasadzie możliwości rozwoju. W międzyczasie przeprowadził się do Ameryki.

Nim stał się uznanym twórcą wielkiego ekranu, Arthur Hiller błyszczał w telewizji jako reżyser popularnych seriali. Tworzył odcinki do serii: Alfred Hitchcock Przedstawia, Perry Mason, Rodzina Addamsów czy Naked City. Świat usłyszał o nim jednak za sprawą tragicznego romansu Love Story, który w 1970 roku szturmem zdobył kina, zjednując sobie serca milionów widzów i przynosząc mu reżyserską nominację do Oscara. Arthur Hiller nie ograniczał się jednak wyłącznie do stawania za kamerą, aktywnie działał także na rzecz archiwizacji i konserwacji światowego dziedzictwa filmowego. Pełnił również funkcje prezydenta Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych (DGA) oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS).

Artur Hiller
22 listopada 1923 roku 17 sierpnia 2016 roku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR