Nagrody dla Wajda Studio w Locarno

Dwie koprodukcje Wajda Studio zwyciężyły w Locarno – Komunia Anny Zameckiej oraz Zgoda Macieja Sobieszczańskiego.

„Zgoda", reż. Maciej Sobieszczański, prod. Studio Kalejdoskop (źródło: mat. pras.)

„Zgoda", reż. Maciej Sobieszczański, prod. Studio Kalejdoskop (źródło: mat. pras.)

W Tygodniu Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique) zwyciężyła Komunia, pełnometrażowy debiut dokumentalny w reżyserii Anny Zameckiej. Producentami filmu są Otter Films, Wajda Studio oraz HBO Europe, producentem wspierającym MX35. Produkcję wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekt dokumentu był rozwijany podczas Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy – reżyserka Anna Zamecka uczestniczyła w edycji 2011/2012 programu. To trzecie z rzędu zwycięstwo polskiego filmu w tej prestiżowej sekcji w ciągu ostatnich lat – dwa lata temu najlepszym filmem ogłoszono dokument 15 stron świata Zuzanny Solakiewicz. Rok temu na festiwalu nagrodzono Braci Wojciecha Staronia.

Wydarzeniem tegorocznego Festiwalu w Locarno była sekcja First Look, w tym roku odbywająca się w ramach akcji Spotlight on Polish Cinema, poświęcona polskim filmom w fazie postprodukcji. Nagrodzono w niej dwa tytuły: Ptaki śpiewają w Kigali Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz film Zgoda w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego. Scenariusz Zgody autorstwa Małgorzaty Sobieszczańskiej w 2012 roku otrzymał trzecią nagrodę w Konkursie Scenariuszowym SCRIPT PRO. Producentem filmu jest Studio Kalejdoskop, a Wajda Studio jednym z koproducentów. Reżyser Maciej Sobieszczański jest tutorem i Koordynatorem Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy.

Partnerami tegorocznej sekcji First Look w Locarno byli Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne.

Gratulujemy twórcom i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Festiwal filmowy w Locarno
Od 3 do 13 sierpnia 2016 roku

Dodaj komentarz