• 2016-08-19

Solidarność Kultur, Kultura Solidarności

Plejada gwiazd wykonująca niespotykaną nigdzie indziej w Polsce muzykę już po raz ósmy zagości w Gdańsku za sprawą Solidarity of Arts. Podczas festiwalu 21 sierpnia Polska Filharmonia Bałtycka zorganizuje koncert o tajemniczo brzmiącym tytule Solidarność Kultur, Kultura Solidarności.

„Solidarność Kultur, Kultura Solidarności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Solidarność Kultur, Kultura Solidarności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Solidarność to w Gdańsku słowo-klucz. Można je interpretować na różne sposoby, jednak jedno skojarzenie zawsze będzie stałe – ludzie solidarni są sobie równi. Z pozoru trudno to odnieść do kultury, która jest różnorodna i zaskakująca w zależności od szerokości geograficznej. Muzycy występujący podczas koncertu Solidarność Kultur, Kultura Solidarności 21 sierpnia w Sali Koncertowej PFB spróbują udowodnić, że muzyka z dalekich zakątków świata, o różnych korzeniach może być tak samo przyjemna dla ucha mieszkańca Europy Środkowej, jak dla ich rodaków.

Podczas koncertu w repertuarze klasycznym i ludowym usłyszymy muzyków z Armenii, Rosji, Serbii, Turcji, Syrii i Polski. Wśród gwiazd pojawią się m.in. śpiewacy, pianiści, klarneciści, a także muzycy grający na nieznanych szerszej publiczności instrumentach.

Listę wykonawców otwiera Lena Chamamyan. Jej twórczość to połączenie wpływów muzyki arabskiej, szczególnie syryjskiej i armeńskiej oraz tradycji europejskiej. Kolejną gwiazdą będzie David Ezra Okonsar, wirtuoz fortepianu i kompozytor. Jego twórczość to fuzja muzyki europejskiej i m.in. hebrajskiej. Alevtina Polyakowa i Solar Wind to z kolei doskonałe połączenie jazzu z elementami funku i muzyki świata. Na scenie pojawi się także wyjątkowy duet – Ratko i Radiša Teofilović. Śpiewający a capella bracia bliźniacy przeniosą nas w świat ludowej poetyki Bałkanów. Wśród gości pojawi się także Anahit Mktrchyan, sopranistka Filharmonii Kaliningradzkiej, która wykona kilka rosyjskich pieśni ludowych. Towarzyszyć jej będzie utalentowana pianistka Karina Kagramanova. Kantatę Ich habe genug Bacha wykona Jarosław Bręk, a pełen radości motet Exsultate, jubilate Mozarta – wybitna sopranistka Olga Pasiecznik. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Muzycy PFB wykonają także Adagietto z Raju utraconego Krzysztofa Pendereckiego.

Wydarzenie to będzie też jednocześnie zakończeniem Gdańskiego Lata Muzycznego.

Solidarność Kultur, Kultura Solidarności
21 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Dodaj komentarz