• 2016-08-19

I like you, I like you a lot i inne

Wystawa Alicji Dobruckiej I like you, I like you a lot i inne to pierwsza indywidualna prezentacja artystki w Warszawie. Pochodząca z Kowar fotografka od lat mieszka i pracuje w Londynie. W jej twórczości odnajdziemy zarówno doświadczenie Polki, jak i „obywatelki świata” (jej cykle zdjęć powstawały w Albanii, Kanadzie, Niemczech, Palestynie, Indiach).

Zdjęcie z cyklu „I like you a lot”, 2008, fot. Alicja Dobrucka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcie z cyklu „I like you a lot”, 2008, fot. Alicja Dobrucka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie w Miejscu Projektów Zachęty Dobrucka pokazuje dwie serie fotograficzne. Pierwsza z nich – I like you, I like you a lot – to projekt bardzo osobisty, realizowany od 2012 roku do dzisiaj. Impuls do jego powstania dała rodzinna tragedia – strata trzynastoletniego brata Maksa, który utopił się w 2008 roku podczas wycieczki harcerskiej. Wraz z upływem czasu bohaterami cyklu stali się najbliżsi znajomi chłopca, wciąż mieszkający w Kowarach lub pracujący za granicą, którzy tak jak on zafascynowani byli ideałem bohatera propagowanym przez amerykańskie kino akcji . Opowieść o odejściu najbliższego człowieka i rodzinnym przeżywaniu straty jest też rejestracją bezkrytycznego czerpania z zachodnich wzorców popkulturowych.

Drugi z prezentowanych projektów Alicja Dobrucka zrealizowała w Bombaju – mieście inspirującym ją od dawna i często będącym tematem jej zdjęć. W serii Tło dokumentuje dekoracje używane przez indyjskich fotografów, dzięki czemu jej zdjęcia stają się swoistą formą „wykopaliska”, archeologii codzienności. Głównym tematem fotografii jest tło, a sam akt fotografowania tła fotograficznego zmienia jego kontekst i przenosi drugi plan na pierwszy. Tym samym projekt artystki nabiera cech autotematycznych i stawia pytania o to, skąd bierze się potrzeba wypełniania przestrzeni wokół modela fikcyjną scenerią. Część utrwalonych teł to malowane, sztuczne krajobrazy. Pejzaże pojawiają się także w cyklu I like you, I like you a lot. Pełnią rolę ekwiwalentu uczuć czy nastroju bohaterów fotografii i budują koloryt lokalny prowincjonalnej Polski okresu postkomunistycznych przemian.

Alicja Dobrucka – urodziła się w 1985 roku. Studiowała w praskiej FAMU oraz w Goldsmiths College i London College of Communication w Londynie. W roku 2010 otrzymała prestiżowe wyróżnienie Deutsche Bank Fine Art Award.

I like you, I like you a lot i inne, Alicja Dobrucka
Kuratora: Magda Kardasz
Współpraca Karolina Bielawska, Julia Harasimowicz
Od 20 sierpnia do 16 października 2016 roku
Wernisaż 19 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3 w Warszawie

Dodaj komentarz