• 2016-08-19

Festiwal seriali Serialis

Fabularne, dokumentalne i animowane. Kryminalne, science fiction i fantasy. Seriale od dawna gościły w naszych domach. Dziś przeżywają okres swojej największej popularności. W sierpniu Katowice zmienią się w stolicę szklanego ekranu i każdy fan seriali znajdzie tu miejsce dla siebie. Serialis – Międzynarodowy Festiwal Seriali odbędzie się do 26 do 28 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

„Międzynarodowy Festiwal Seriali Serialis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Międzynarodowy Festiwal Seriali Serialis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Katowicach – mieście z telewizyjnymi tradycjami – odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Międzynarodowy Festiwal Seriali Serialis będzie miejscem, w którym spotkają się producenci, artyści i widzowie.

Seriale odgrywają w naszym codziennym życiu rolę nie do przecenienia. Dialogi wchodzą do języka potocznego, a aktorzy nierzadko kojarzeni są bardziej z bohaterami niż własnym nazwiskiem – mówi Bartosz Węglarczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Cieszę się, że to właśnie Katowice staną się na kilka dni serialową stolicą Europy. Zaprosiliśmy na to wydarzenie gości związanych z przemysłem telewizyjnym i serialowym, mamy nadzieję że będą oczarowani Śląskiem równie mocno jak my.

Stajemy się stolicą unikalnych wydarzeń w Polsce. Nasze mocne zaangażowanie w mistrzostwa świata e-sportu Intel Extreme Masters, które śledzi kilkadziesiąt milionów ludzi na świecie, pokazało nam, że warto inwestować w tego typu imprezy – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice. – Jestem przekonany, że MFS Serialis podbije serca fanów seriali, którzy tłumnie do nas przyjadą z różnych regionów Polski i z zagranicy. Będzie to dla nas doskonała okazja, by pokazać, że jesteśmy nowoczesną metropolią, która ma się czym chwalić. Doświadczenia z innych wydarzeń sportowych, kulturalnych, czy gospodarczych pokazują nam, że goście często do nas wracają, by lepiej poznać Katowice – dodaje.

Koniec sierpnia nie jest przypadkowym terminem. To właśnie w tym czasie telewizje całego świata prezentują widzom nowości i zachęcają premierowymi pokazami. Koniec lata będzie dla katowiczan i gości wyjątkowy: „W programie Festiwalu znajdą się premierowe pokazy nowych sezonów znanych i lubianych seriali. Spotkania z twórcami, aktorami i pasjonatami telewizyjnych hitów przyciągną do Katowic wielu fanów i zagwarantują wyjątkowe doznania” – mówi Wojciech Krzyżaniak, dyrektor programowy Festiwalu. Uczestnicy Festiwalu Serialis będą mogli wziąć udział m.in. w wydarzeniach takich jak: premierowe pokazy pilotów seriali, spotkania z gwiazdami, serialowe maratony, przeglądy seriali z całego świata, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, warsztaty, zlot fanów Gry o Tron, konkurs Cosplay i oczywiście wielka gala kończąca Festiwal, na której wręczone zostaną nagrody dla twórców seriali.

Katowice – stolica prawie 5-milionowego województwa – to miejsce, w którym od lat pielęgnuje się tradycje filmowe i telewizyjne. Wielu wybitnych twórców tworzyło i zdobywało swoje wykształcenie właśnie tu, w Katowicach. Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego już od prawie 30 lat kształci twórców i osobowości telewizyjne znanych dziś nie tylko w Polsce. Historia WRiTV tworzy doskonałe tło dla koncepcji powstania w tym mieście Międzynarodowego Festiwalu Seriali Serialis. W ostatnich latach miasto Katowice niejednokrotnie angażowało się w produkcje filmowe, warto chociażby wspomnieć o filmie Zbliżenia Magdaleny Piekorz. Obecnie współpracuje przy realizacji Doliny Bogów w reżyserii pochodzącego z Katowic Lecha Majewskiego. Tradycje filmowe są jednym z filarów katowickiej kultury, dlatego też Katowice otwierają się nowe pomysły i dokładają starań, by stwarzać najlepsze warunki dla tych realizacji.

Międzynarodowy Festiwal Seriali Serialis
Od 26 do 28 sierpnia 2016 roku
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Dodaj komentarz