Dziady, Pełne życie, Hit!

Galeria Rusz zaprasza do oglądania nowych prac pt. DziadyPełne życie i Hit na bilbordach w Toruniu i Warszawie.

Galeria Rusz, „Hit”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Rusz, „Hit”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedna z prac opowiada o populizmie. Jak zaznacza autor pracy Rafał Góralski: Nie doceniamy rzeczywistości –tego, co mamy na wyciągnięcie ręki. Ciągle szukamy czegoś lepszego (a nierealnego). Pragniemy hitów, gotowych, idealnych rozwiązań, manny z nieba, najlepiej bez ponoszenia wysiłku i trudu. Niestety to może się dla nas źle skończyć, jak to pamiętamy z historii.

Praca Hit w Warszawie do oglądania w następujących lokalizacjach: Al. Prymasa Tysiąclecia,Czerniakowska, Kopińska, Senatorska, Wał Miedzeszyński; Pełne Życie: Toruń, Wały gen. Sikorskiego, Dziady: Toruń, Szosa Chełmińska.

Galeria Rusz to autorski projekt artystycznego duetu w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje. Projekt jest realizowany od 1999 roku w Toruniu i jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz. Artyści prezentują swoje prace na 5 nośnikach bilbordowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

Artyści mówią o sobie: Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny.

Joanna Górska, Galeria Rusz, „Pełne życie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Górska, Galeria Rusz, „Pełne życie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tworząc swoją sztukę artyści czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse’a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu. Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkakrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska, Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank Spojrzenia). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland).

Galeria Rusz, DziadyPełne życie i Hit
Artyści: Joanna Górska, Rafał Góralski
Bilbordy na ulicach Torunia i Warszawy

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR