• 2016-08-19

Najbardziej offowy festiwal filmowy

Już po raz ósmy w Nowej Soli wystartuje offowy Solanin Film Festiwal. W tym roku do konkursu o miano najlepszych filmów niezależnych stanie 35 filmów wykonanych przez profesjonalistów i pasjonatów kina. W jury zasiądą aktorzy Gabriela Muskała, Szymon Bobrowski, Łukasz Simlat, reżyser i scenarzysta Kuba Czekaj, a także Michał Wiraszko – lider zespołu Muchy.

„8. Solanin Film Festiwal” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„8. Solanin Film Festiwal” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 17 sierpnia przez pięć dni w Nowej Soli rządzić będzie Solanin – mocarny kulturysta, który „pakuje” wyłącznie kulturę i to dzięki niej ma tak ogromną siłę – mówi Konrad Paszkowski, dyrektor festiwalu. – Zależy nam na tym, aby publiczność w Nowosolskim Domu Kultury mogła zobaczyć najlepsze, starannie wyselekcjonowane obrazy kina niezależnego – dodaje Paszkowski.

Polscy twórcy przysłali w tym roku 248 produkcji. Po wstępnej selekcji organizatorzy wybrali do walki o nagrody 35 filmów w dwóch kategoriach: kina niezależnego i kina OFFowego. Kino niezależne przeznaczone jest dla samouków, amatorskich grup filmowych, studentów oraz zapaleńców, którzy sami realizują filmy bez dotacji państwowych i wielkich budżetów. Kino OFFowe skierowane jest dla studentów i absolwentów szkół filmowych oraz profesjonalnych grup filmowych, którzy realizują filmy przy współpracy ze szkołą, PISFem bądź dużym wsparciem sponsorskim.

Solanin Film Festiwal to nie tylko konkurs kina offowego.Organizatorzy pokażą wybrane filmy Jana Jakuba Kolskiego – Pogrzeb kartofla, Historia kina w Popielawach, Jasminum oraz Serce, serduszko. Publiczność będzie miała okazja obejrzeć również krótkie metraże reżysera. Filmy z udziałem jurorów i gości to znakomite polskie obrazy, nagradzane przez krytyków i docenione przez publiczność – 11 minut w reż. Jerzego Skolimowskiego, Baby Bump Kuby Czekaja, Bokser Tomasza Blachnickiego, Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy w reż. Janusza Majewskiego, Moje córki krowy Kingi Dębskiej, Pitbull: Nowe porządki Patryka Vegi oraz, Zjednoczone stany miłości w reż. Tomasza Wasilewskiego.

Dodatkową filmową atrakcją będą niemieckie filmy z Cottbus FilmFestival oraz Neisse FilmFestival, czeskie z 3KINO w Pradzę oraz francuskojęzyczne z FrankoFilm, który odbywa się w Zielonej Górze – wylicza Grzegorz Potęga, dyrektor festiwalu.

W tym roku przyznane zostaną także dwie nagrody specjalne: Super Solanin i Mocny Solanin. Super Solanin powędruje do grupy SKY Piastowskie. Mocnego Solanina otrzyma reżyser Jan Jakub Kolski.

Festiwal potrwa do niedzieli 21 sierpnia. Harmonogram projekcji znajduje się na stronie internetowej festiwalu.

8. Solanin Film Festiwal
Od 17 do 21 sierpnia 2016 roku
Nowa Sól

Dodaj komentarz