Wakacje w Europejskiej Stolicy Kultury

Trwają kulturalne wakacje w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Przed nami kolejne wielkie wydarzenia. W trzecim tygodniu sierpnia wspólnie z uczestnikami Polconu przeniesiemy się do fantastycznych światów z powieści Stanisława Lema, poddamy dyskusji legendarną Utopię, wybierzemy się w kulturalną podróż po sztuce ukraińskiej w Galerii BWA Awangarda, cofniemy się w czasie do XII wieku w ramach teatralnego widowiska Kamienny Pióropusz na wrocławskim Rynku oraz ponownie połączymy się z siostrzaną Stolicą Kultury – San Sebastian, wysyłając do Hiszpanii troje reprezentantów.

Synchrodocs (źródło: mat. pras. organizatora)

Synchrodocs (źródło: mat. pras. organizatora)

Ogólnopolski zlot fanów fantastyki

W dniach 18–22 sierpnia Wrocław opanują fani fantastyki. Na terenie Hali Stulecia odbędzie się trzydzieste pierwsze spotkanie Polconu. W Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 pojawią się lubiane i szanowane postaci, w tym Maja Lidia Kossakowska, Andrzej Sapkowski, Ewa Białołęcka, Jacek Inglot, Anna Kańtoch, Jakub Ćwiek oraz Andrzej Ziemiański. Jednak Polcon to nie tylko spotkania ze znanymi autorami, ale również popularne konkursy cosplay, przemarsz żywych trupów w strojach i makijażu oraz rywalizacje w grach planszowych. Ponadto fani fantastyki pozostawią swój ślad w ESK Wrocław 2016. Wspólnie stworzą mural nawiązujący do twórczości Stanisława Lema.

Rok 2016 to wyjątkowa edycja Polconu, ponieważ jego program wzbogacony zostanie Eurokonferencją oraz sympozjum „Czas Utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości”. Organizatorzy chcą w wyjątkowy sposób uczcić 500. rocznicę ogłoszenia Utopii przez Tomasza Moore’a, 10. rocznicę śmierci Stanisława Lema i 150. rocznicę urodzin George’a Herberta Wellsa. O możliwości uniknięcia apokalipsy i poszukiwaniu utraconej przyszłości uczestnicy konferencji będą rozmawiać w dniach 18–20 sierpnia. Wstęp na sympozjum jest wolny, lecz obowiązują zapisy.

Sztuka ukraińska ponownie we Wrocławiu

Trzeci tydzień sierpnia to również kolejne kulturalne odwiedziny Ukrainy w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po świetnie przyjętym „Miesiącu Lwowskim”, w którym wzięło udział 100 tysięcy osób, przyszedł czas na prezentację sztuki współczesnej zza wschodniej granicy w Galerii BWA Awangarda. Wystawa Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000–2016 prezentuje prace, których wspólną cechą jest idea współpracy  wyszły one spod z rąk ponad 25 grup artystycznych. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 sierpnia, a jej finał będzie miał miejsce 1 października. Wstęp wolny.

Kamienny Pióropusz na Rynku

W niezwykłą podróż w czasie zabiorą widzów twórcy teatralnego widowiska na wrocławskim Rynku – Kamienny Pióropusz. Irena Lipczyńska, Michał Frydrych, Jerzy Zelnik oraz towarzyszący im Stanisław Kowalski zabrzmią w autorskich utworach Jacka Kowalskiego oraz jego przekładach i parafrazach XIII-wiecznych pieśni. Rapsodia pokaże jak rozwijała się sztuka gotycka w Europie, dlaczego wspaniali francuscy architekci wyjechali ze swojego kraju, a w Polsce nastał boom budowlany. 21 sierpnia oczy Wrocławia zwrócą się ku architekturze przedstawionej w teatralnej formie. Kamienny Pióropusz jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Forum Musicum.

Program A-i-R Wro: Polscy rezydenci w San Sebastian

W drugiej połowie sierpnia poznaliśmy również wyniki naboru na rezydencję artystyczną w San Sebastian. Troje artystów związanych z Wrocławiem – Hanna Ilczyszyn, Jakub Szafrański i Gabriela Kowalska – jesienią tego roku na kilka tygodni wyjedzie do Kraju Basków w ramach programu A-i-R Wro, gdzie będą tworzyć i prezentować swoje prace. Artyści zostali wybrani przez baskijskich jurorów – na podstawie propozycji przesłanych przez wrocławskie jury.

Całe lato w ESK Wrocław 2016

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 wciąż zaskakuje liczbą wydarzeń, z których korzystają mieszkańcy i rzesze turystów. Sierpień to również czas wystaw, które są z nami od kilku tygodni, w tym Patchwork w Muzeum Architektury oraz Architektura VII Dnia: Kościół – piękno i kicz w Młynie Maria. Niesłabnącą popularnością cieszy się otwarty niedawno Pawilon Czterech Kopuł, gdzie prezentowana jest polska sztuka współczesna z zasobów Muzeum Narodowego, a od 23 sierpnia także wyjątkowe dzieła prosto z Berlina, czyli Summer Rental/Letnia Rezydencja. Pod koniec sierpnia na Stadionie Wrocław, w ramach pierwszej edycji festiwalu Capital od Rock, wystąpią m.in. Rammstein oraz Limp Bizkit. Z kolei fani polskiego rocka ucieszą się z powrotu imprezy w Rock for Freedom na teren Zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej.

Sierpień w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław
Od 18 do 31 sierpnia 2016 roku

Dodaj komentarz