Otwarcie Wrocławskiego Domu Literatury

Wrocławski Dom Literatury otwiera się dla mieszkańców miasta i regionu już 17 września. Niedawno instytucja wprowadziła się do nowej siedziby w Rynku. Chociaż WDL formalnie działa od początku roku, to oficjalne otwarcie zaplanowano na połowę września. Inauguracji Domu Literatury towarzyszyć będzie dwudniowe święto literackie.

Wrocławski Dom Literatury (źródło: mat. pras. organizatora)

Wrocławski Dom Literatury (źródło: mat. pras. organizatora)

Wrocławski Dom Literatury został powołany 1 stycznia 2016 jako miejska instytucja kultury służąca czytelnikom, twórczości i pisarzom. Jej podstawowym celem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa oraz współpraca z środowiskami literackimi i artystycznymi miasta, Polski i Europy. Działalność WDL-u opiera się na organizowaniu i koordynowaniu różnych form promowania kultury literackiej, takich jak: spotkania autorskie, premiery książek, dyskusje, warsztaty, konkursy, wystawy, targi książki (Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY), panele krytycznoliterackie czy sesje naukowe. Ważnym elementem programu nowej instytucji jest edukacja literacka dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników, a także integracja środowiska literackiego. Dom Literatury prowadzi również działalność wydawniczą – do struktur nowej instytucji zostało włączone działające od 2014 roku Wydawnictwo Warstwy.

„Wrocław ma bogatą i inspirująca tradycję literacką – będziemy ją kontynuować i popularyzować. Edukacja, integracja i inspiracja to trzy główne znaki na busoli Wrocławskiego Domu Literatury” – mówi profesor Andrzej Zawada, dyrektor nowej instytucji.

Podczas wakacji zakończył się remont nowej siedziby WDL-u w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2, gdzie na drugim piętrze otwarto również klub literacko-muzyczny PROZA ze sceną i działającym na co dzień pubem. To tutaj Wrocławski Dom Literatury zaprasza swoją publiczność! W PROZIE odbywają się imprezy, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i wystawy. Do dyspozycji gości jest również ogromny regał z książkami do poczytania przy kawie. Od jesieni ruszy także cykliczne Kino Literackie z niestandardowym repertuarem korespondującym z tematami zaczerpniętymi z książek.

Po wprowadzeniu się do nowej przestrzeni przyszedł czas na zaproszenie do niej mieszkańców Wrocławia, gości, turystów, wszystkich zainteresowanych kulturą. Oficjalny Weekend Otwarcia odbędzie się w połowie września (17–18 września). Te dwa dni będą miały charakter małego festiwalu, prawdziwego święta literackiego, w którym udział weźmie kilkunastu gości: pisarzy i poetów.

Program Weekendu Otwarcia został przygotowany we współpracy z Programem Trzecim Polskiego Radia. Odbędzie się cykl spotkań autorskich poprowadzonych przez redaktora Michała Nogasia (Radiowa Trójka) oraz prof. Stanisława Beresia. Organizatorzy zapraszają do klubu PROZA na ciekawe wieczory z Arturem Andrusem, Elżbietą Cherezińską, Anną Janko, Magdaleną Parys, Filipem Springerem czy Piotrem Siemionem. Będzie to okazja do rozmów o książkach już znanych, ale i premierach. Nie zabraknie także czasu na dialog z publicznością i poruszenie motywów wrocławskich. W programie znajdą się ważne lokalne akcenty, takie jak wieczór poświęcony wrocławskiemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi: Wokół Różewicza (goście: Adam Hawałej, Maria Dębicz, prof. Jacek Łukasiewicz, prof. Wojciech Browarny, Jan Stolarczyk, prowadzenie: Tatiana Drzycimska), wystawa fotografii Adama Hawałeja oraz wieczór poetycki (dolnośląscy poeci i poetki) z udziałem Klary Nowakowskiej, Mirosławy Szychowiak, Aldony Kopkiewicz, Radosława Wiśniewskiego, Przemysława Witkowskiego, które poprowadzi dr Karol Maliszewski. W sobotę rano warto wybrać się do klubu PROZA na wyjątkowe śniadanie literackie (bufet) z menu inspirowanym powieściami. To propozycja dla wszystkich ceniących dobry smak nie tylko w literaturze.

Weekend Otwarcia Wrocławskiego Domu Literatury
Od 17 do 18 września 2016 roku
Wrocławski Dom Literatury

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR