• 2016-08-18

O matko! Umrę…

23 września Spectator wprowadza do kin belgijską komedię wypełnioną czarnym, wręcz wisielczym humorem – O matko! Umrę… w reżyserii Xaviera Serona.

 „O matko! Umrę...”, reż. Xavier Seron (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„O matko! Umrę...”, reż. Xavier Seron (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Debiut twórcy został doceniony na wielu festiwalach filmowych. Jest laureatem nagrody New Voices / New Vision na Festiwalu Filmowym w Palm Springs, a także głównym konkurentem w programie 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie.

37-letni hipochondryk Michel jest niespełnionym aktorem, którego życie zmierza donikąd. Pracuje w sklepie z AGD ze swoim jedynym przyjacielem, Derekiem. W wolnym czasie życie Michela toczy się wokół dwóch silnych kobiet. Jego matki Monique, która wykorzystując swoją chorobę, manipuluje synem. A także jego dziewczyny Aurelie, dziwacznej malarki, która pragnie sławy i uznania. Każda z nich chce zawładnąć życiem Michela, który sam próbuje walczyć ze swoimi chorymi lękami… Wierzy bowiem, że od matki wraz z życiem otrzymał też śmierć. Jego chimeryczne zachowanie wkręca go w coraz bardziej w paranoidalną rzeczywistość.

Splot symboli religijnych, strachu przed śmiercią, czarnego humoru z żywą muzyką barokową prowadzi do niejednoznacznej percepcji filmu. To odważne i nieszablonowe podejście do odwiecznych tematów oraz ciekawe stylistyczne wybory sprawiają, że widz staje się zwolennikiem tego obrazu i zaśmiewa się w głos.

O matko! Umrę…, reż. Xavier Seron
Dystrybutor: Spectator
W kinach od 23 września 2016 roku

Dodaj komentarz