• 2016-08-18

Teatralny Mezalians

Członkowie Akademii Teatru Alternatywnego oraz gmina Kamieniec Ząbkowicki przygotowują Festiwal Teatralny „Mezalians”. Od 18 do 21 sierpnia będzie można wziąć udział w potańcówce, jarmarku, widowiskowych paradach oraz zobaczyć spektakle. Na wszystko wstęp wolny. Dodatkowo organizatorzy przewidzieli bezpłatny dojazd z Wrocławia oraz darmowe zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej.

Teatr Logos, fot. Rafał Biesiada (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Logos, fot. Rafał Biesiada (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na cztery dni Kamieniec Ząbkowicki zamieni się w miasteczko festiwalowe, które gościć będzie ponad 20 grup artystycznych z całej Polski. Na scenie gminnej świetlicy, a także w plenerze i w przestrzeniach Czerwonego Kościółka i kościoła parafialnego uczestniczyć będzie można w 11 spektaklach i 3 koncertach. Nie zabraknie potańcówki, jarmarku czy widowiskowych parad.

Program Festiwalu Teatralnego „Mezalians” – tworzy mezalians sztuk, stylów i nastrojów. Zaangażowana i buntownicza sztuka teatrów offowych przeplata się ze spektaklami familijnymi, a przedstawienia kameralne kontrastują z kolorowymi, głośnymi paradami na ulicach Kamieńca. Festiwal łączy propozycje poważne i wymagające z cyrkowym przymrużeniem oka. Każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Idea „Mezaliansu” to również łączenie przeszłości z teraźniejszością, tradycji z nowoczesnością, twórcze przetworzenie zastanej rzeczywistości, czerpanie z folkloru i wydobywanie aktualnego potencjału lokalnego. Od marca aktorzy Aty poznają mieszkańców Kamieńca i bogactwo kulturowe wsi i okolic. Ząbkowickie legendy, bogata historia miejsca i lokalne tradycje stały się inspiracją kilku spektakli i widowisk, przygotowywanych specjalnie na sierpniowy festiwal.

Aktorzy Aty regularnie współpracują z zespołem pieśni Starczowianie, Teatrem Rodzice Dzieciom, chórem szkolnym Melodyjka oraz prowadzą warsztaty w szkołach i świetlicach na terenie gminy. Efektem tej pracy będą wspólne występy Atowiczów i mieszkańców Kamieńca podczas festiwalowych wydarzeń. „Mezalians” ma być świętem Kamieńca, oswajać ze sztuką poprzez ożywianie lokalnej kultury i aktywizowanie lokalnej społeczności. Dlatego też w programie nie zabraknie również występów lokalnych artystów. Podczas niedzielnego jarmarku zaprezentują się m.in.: zespoły ze Starczowa, Byczenia i Ożar, Dawid Cekiera, Julia Petrusewicz, a także grupa zumby, dzieci z przedszkola nr 1, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum oraz młodzież z Paczkowa.

W trakcie festiwalu będzie można wziąć udział w serii warsztatów, prowadzonych przez pasjonatów różnych dziedzin sztuki. Do wyboru: warsztaty plastyczne, cyrkowe, taneczne, wokalne, teatralne, capoeira, samoobrona dla kobiet i zumba.

Festiwal realizowany przez Akademię Teatru Alternatywnego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorzy: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Brama, Ośrodek Teatralny Kana

Festiwal Teatralny „Mezalians”
Od 18 do 21 sierpnia 2016 roku
Kamieniec Ząbkowicki

Dodaj komentarz