3. Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców

W Galerii ASP i Galerii Bałuckiej w Łodzi można jeszcze oglądać wystawy 3. Niezależnego Salonu Łódzkich Młodych Twórców.

Beata Jarmuż-Socha, „Kalejdoskop”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Jarmuż-Socha, „Kalejdoskop”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

2016 jest rokiem jubileuszowym dla łódzkiego środowiska plastycznego i firmy Rynek Sztuki. Dziesięć lat temu organizatorzy opracowali i wdrożyli program, którego celem jest promowanie twórczości absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Polega on na prezentowaniu twórczości młodych adeptów sztuki na Aukcjach Promocyjnych, organizowaniu wystaw indywidualnych w Galerii Młodych Talentów i sprzedaży dzieł przez stronę internetową, Internetową Galerię Młodych Talentów. W przeciągu dekady przeprowadzono ponad 30 aukcji, w czasie których klienci kupili ponad 3 tysiące dzieł z wszystkich dziedzin sztuki: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, ceramiki artystycznej, fotografii i designu.

Rocznicę 10-lecia pierwszej Aukcji Promocyjnej uczczono wydając jubileuszową, kolekcjonerską tekę grafik w nakładzie 30 egzemplarzy, na którą składa się siedem dzieł wykonanych w technice sitodruku i akwaforty autorstwa Teodora Durskiego, Oskara Gorzkiewicza, Natalii Kalisz, Roksany Kularskiej-Król (Roxi), Karoliny Matyjaszkowicz, Magdaleny Połacik i Pauliny Zalewskiej. Projekt graficzny teki wykonał Sławek Bit, należący do legendarnej grupy artystycznej Łódź Kaliska. Wybór twórców nie był przypadkowy – są to artyści już rozpoznawalni w całej Polsce, ich twórczość zbiera przychylne recenzje na wystawach, a ceny dzieł na aukcjach stale rosną.

3. Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców firma Rynek Sztuki prezentuje tym razem, dzięki przychylności władz Akademii Sztuk Pięknych, Galeria ASP. Drugą odsłonę organizuje we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Galerii Bałuckiej, powstałej w 1975 roku, specjalizującej się w prezentacji twórczości artystów młodego pokolenia. Na wystawach, w sierpniu, pokazano ponad 100 prac z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii, rzeźby, asamblażu i designu. Ekspozycja została zdominowana przez malarstwo, i co interesujące, głównie realistyczne, przedstawieniowe, z nawiązaniem do surrealizmu i pop-artu. To ciekawe zjawisko z punktu widzenia historyka sztuki – oto w mieście znanym z konstruktywizmu i sztuki konceptualnej, gdzie tworzyli najwybitniejsi polscy XX-wieczni moderniści, tacy jak Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski, Antoni Starczewski czy Stanisław Fijałkowski, młodzi twórcy odchodzą od tego nurtu szukając fascynacji w sztuce młodej polski i realizmie.

Marcin Jaszczak, „Piruet”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Jaszczak, „Piruet”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców został nominowany do wystawy roku w plebiscycie zorganizowanym przez Plaster Łódzki, zajmując ostatecznie 2. miejsce w konkursie. Drugi, prezentowany w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, cieszył się dużą frekwencją – obejrzało go blisko 17 tysięcy osób. W tym roku, pomimo że będzie trwał tylko miesiąc, też spodziewamy się dużego zainteresowania, bowiem wydarzenie to na trwałe wpisało się w program najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Łodzi i ściąga tam nie tylko kolekcjonerów i marszandów, ale wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem piękna niesionego przez sztuki plastyczne.

Tekst: Julia Niewiarowska-Kulesza

3. Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców
Organizator: Rynek Sztuki w Łodzi
Od 2 do 30 sierpnia 2016 roki
Galeria ASP w Łodzi
Od 5 do 28 sierpnia 2016 roku
Galeria Bałucka w Łodzi

Dodaj komentarz