Śmierć w rzece Kura

Już we wrześniu nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukaże się Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne – spis mów obrończych Włodzimierza Spasowicza, polskiego prawnika, krytyka i historyka literatury, który pracował jako adwokat w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku. Talent oratorski Spasowicza oraz nieprawdopodobne szczegóły obyczajowe ówczesnej carskiej Rosji sprawiają, że książkę czyta się jak pasjonujący kryminał i jednocześnie reportaż z epoki.

Włodzimierz Spasowicz, „Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Włodzimierz Spasowicz, „Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Jako obrońca sądowy w Rosji Włodzimierz Spasowicz rozwiązywał niewiarygodne zagadki kryminalne. Mowy obrończe trwały po osiem godzin dziennie, a że pasję mówcy Spasowicz łączył z dociekliwością i wdawał się w nieprawdopodobne szczegóły obyczajowe, w tym również najdrastyczniejsze, czyta się te mowy jak pasjonujący kryminał i reportaż z epoki. Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne w przekładzie Jolanty Kury i Małgorzaty Migdalskiej ukażą się już we wrześniu nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Włodzimierz Spasowicz (1829–1906) – polski prawnik, publicysta, krytyk i historyk literatury. Ukończył studia na wydziale prawnym Uniwersytetu Petersburskiego, pracował jako adwokat w wielu procesach sądowych, m. in. słynnego procesu „Proletariatu”.

Włodzimierz Spasowicz, Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne
Przekład: Jolanta Skrunda, Małgorzata Migdalska
Premiera: wrzesień 2016
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz