• 2016-08-17

Widok z kosmosu

Co łączy agencję kosmiczną NASA, Franka Drake’a – autora równania, próbującego określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w naszej galaktyce – i Misię Furtak – wokalistkę i basistkę, laureatkę Paszportu Polityki i Fryderyka? Wspólna piosenka i teledysk, które są już dostępne w sieci.

The Drake Equation, „Misia Furtak” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

The Drake Equation, „Misia Furtak” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Otwarte zasoby i domena publiczna to materiały, których status prawny umożliwia bezpłatne i swobodne przetwarzanie, remiksowanie i wykorzystywanie ich do własnych celów. W oparciu o takie materiały powstało video oraz częściowo także sam utwór Misi Furtak The Drake Equation.

Zafascynowała mnie postać naukowca, który całe życie poświęcił obserwacjom, które do dziś nie przyniosły rezultatu. Poszukiwanie, zwątpienie i sens to motywy obecne w życiu każdego z nas, a jego historia jest wehikułem, aby o nich opowiedzieć – wyjaśnia Furtak.

W utworze wykorzystane zostały dźwięki udostępnione przez NASA: sonifikacja krzywych światła gwiazd Keplera oraz „hi” nadane morsem z ziemi do sondy kosmicznej Juno, która 5 lipca, po prawie pięciu latach lotu, wykonała manewr wejścia na orbitę polarną wokół Jowisza. NASA od lat dzieli się swoimi zasobami, np. zdjęciami planet wykonywanych z satelity, plakatami promującymi akcje kosmiczne czy dokumentacją wizualną lądowania na Księżycu.

Za realizację teledysku do piosenki odpowiadają Jakub Puzyna i Konrad Styczeń. Wspólnie stworzyli video, bazując na kanadyjskim filmie edukacyjnym z 1960 roku (znajdującym się w domenie publicznej) oraz materiałach dostępnych na licencjach Creative Commons.

Inicjatorem akcji jest Centrum Cyfrowe i jego projekt Swoboda Użycia. Organizacja pomaga instytucjom kultury wdrażać nowe, otwarte modele dzielenia się cyfrowym dziedzictwem kultury. W tym celu, w ramach programu Otwartej Kultury, realizuje szeroką gamę projektów adresowanych do sektora kultury i jego odbiorców:

Tym razem chcieliśmy pokazać, że zbiory kultury są dla nas dostępne bardziej niż nam się wydaje. I że swobodnie możemy z nich korzystać, także do celów komercyjnych – wyjaśnia Aleksandra Janus z zespołu Otwartej Kultury Centrum Cyfrowego, koordynatorka akcji.

Misia Furtak | The Drake Equation
Premiera: 13 sierpnia 2016 roku
Centrum Cyfrowe – Swoboda użycia

Dodaj komentarz