• 2016-08-17

Nieznany pionier kinematografii

W piątek 19 sierpnia z okazji 160. rocznicy urodzin Bolesława Matuszewskiego w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Jerzego Bezkowskiego Bolesław Matuszewski. Nieznany pionier kinematografii. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserem.

Bolesław Matuszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bolesław Matuszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film, zrealizowany w Wytwórni Filmów Oświatowych, wydobywa z zapomnienia prekursorskie dokonania Bolesława Matuszewskiego. Był on fotografem, operatorem filmowym i pierwszym w historii teoretykiem filmu. Działał na przełomie XIX i XX wieku na terenie Polski, Rosji i Francji. Fotografował i filmował najważniejsze wydarzenia m.in. spotkanie prezydenta Francji z carem Mikołajem II w Petersburgu.

W roku 1898, niedługo po pierwszym pokazie Kinematografu braci Lumière, napisał w języku francuskim dwa pionierskie traktaty: Nowe źródło historii oraz Ożywiona fotografia. Czym jest, czym być powinna (jedyny znany egzemplarz tej książki znajduje się w zbiorach Muzeum Kinematografii). Twierdził, że zapis filmowy jest najwierniejszym źródłem historii i w związku z tym postulował zakładanie archiwów filmowych.

Na projekcję i spotkanie wstęp wolny.

Bolesław Matuszewski. Nieznany pionier kinematografii
19 sierpnia 2016 roku, godz. 17.00
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz