• 2016-08-17

Jaka jest twoja opowieść?

Już 20 sierpnia rusza 14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego. Tegoroczna edycja odbywać się będzie na scenach w Teatrze Studio oraz na letniej scenie na Placu Defilad. Na widzów czekają nie tylko pokazy konkursowych monodramów z całej Polski, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, spotkania i pokazy oraz premiera spektaklu. Przegląd potrwa do 28 sierpnia.

„14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podtytuł tegorocznej edycji brzmi „Jaka jest Twoja opowieść?”. W konkursie weźmie udział 9 spektakli wybranych spośród 22 monodramów z całej Polski: z Lublina, Poznania, Torunia, Warszawy, Krakowa, Jeleniej Góry, Słupska, Gdańska i Płocka. Jury w składzie: Marta Malikowska – aktorka, Jacek Poniedziałek – aktor, tłumacz i reżyser, Witold Mrozek – krytyk teatralny ustali werdykt i przyzna nagrody. Dotychczasowe edycje OPMW odbywały się m.in. w: Starej Prochowni, Koneserze i Teatrze WARSawy. Tym razem jednak przegląd po raz pierwszy odbędzie się w Teatrze Studio – na małych scenach: Malarni i Modelatorni oraz na letniej scenie na Placu Defilad.

Oprócz monodramów konkursowych w programie znajdą się też liczne wydarzenia towarzyszące. Widzowie będą mogli zapoznać się z monodramem toniejestpostawartystyczna – laureatem 13. OPMW. Spektakl powstał z okazji 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora i koncentruje się wokół problematyki tożsamości twórcy. Kolejnym przedstawieniem, który zostanie zaprezentowany podczas Przeglądu jest monodram I będą święta! w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej (jednej z aktorek Pożaru w Burdelu). To historia kobiety, która po śmierci męża w katastrofie lotniczej, staje się przedmiotem niebezpiecznej gry politycznej. Spektakl zdobył wiele nagród. Swoją premierę będzie miał monodram Tata, wiesza się w lesie Przemysława Pilarskiego w reżyserii Moniki Rejtner. Monodram koncentruje się wokół dwojga zagubionych ludzi szukających obrazów i słów, które pozwolą im się porozumieć i wyzwolić z przeszłości. Powtarzany jak mantra zwrot Pobawisz się ze mną? prowadzi przez najróżniejsze gry i zabawy, ale nie wiadomo, czy któraś z tych gier doprowadzi ich do szczęśliwego zakończenia. Rewolucja balonowa to monodram napisany specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – Julię Holewińską. Spektakl ukazuje transformację ustrojową lat dziewięćdziesiątych z perspektywy małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków. Zwieńczeniem wydarzeń towarzyszących 14. OPMW będzie spotkanie z wybitną aktorką Teatru Studio i reżyserką, Ireną Jun.

„14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia w ramach Przeglądu można odbierać w kasie Teatru Studio.

14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego
„Jaka jest twoja opowieść?”
Od 20 do 28 sierpnia 2016 roku
Teatr Studio i Plac Defilad w Warszawie

Dodaj komentarz