Widmo

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza na wystawę pt. Widmo dostępną dla widzów od 29 lipca. Wystawa jest zapisem fantomowych bólów miasta, dokumentacją białych plam w jego architektonicznej tkance.

Szymon Szewczyk „To co znane odkrywa się na końcu świata” 2012-14, fot. Barbara Kubska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Szewczyk „To co znane odkrywa się na końcu świata” 2012-14, fot. Barbara Kubska (źródło: materiały prasowe organizatora)

U jej podstaw leży seans spirytystyczny przeprowadzany na nieistniejących budynkach, pomnikach i placach, które artyści ożywiają w swoich realizacjach. Niektórzy z nich wybrali drogę rekonstrukcji, śledząc historie wybranego obiektu. Inni, rozkoszując się niepotwierdzonymi informacjami, rezygnowali z przesadnego trzymania się dat i faktów. Odbywali sentymentalne pielgrzymki do pustych miejsc, niezobowiązująco przepytywali dawnych właścicieli, muzealników i konserwatorów. Każdy wybierał właściwą dla siebie metodę, tworząc – poprzez sieć anegdot i powiązań – prywatną mapę miejsca. Celem nie było przygotowanie nostalgicznego, muzealnego przewodnika po niewidzialnym mieście, ale pobudzenie dyskusji nad kształtem przestrzeni Katowic, poddawanej obecnie silnej transformacji.

Poszczególne realizacje zebrane w ramach wystawy są dokumentacją kilkumiesięcznego procesu lunatykowania w przestrzeni miasta – zombie, które pod wypolerowanymi powierzchniami odsłania resztki po swojej dawnej, na wpół obumarłej, na wpół żywej tkance. Natkniecie się tu między innymi na pachnące fotografie zanurzone w parafinie, destrukty z wyburzonych modernistycznych budynków, instalacje dźwiękowe powodujące drżenia, formy usypane z gliniastej ziemi, rzeźby – szkielety, zdziczałe soundtracki z zapomnianych dansingów, aksamitne makiety i filcowe kolumny, kolaże i obiekty rytualne. Alicja Bielawska, Bownik, Jeannnette Ehlers, Karolina Freino, Tomasz Koszewnik, Karina Marusińska, Małgorzata Markiewicz, Anna Orłowska, Szymon Szewczyk, Mikołaj Szpaczyński na różne sposoby odprawiają rytuały żałoby, łącząc ciało z przestrzenią. Wydobywają na światło dzienne odnalezione resztki i rwące się historie. Jak w klasycznym horrorze, to co zapomniane, wymazane i wyparte, powraca, żeby niepokoić współczesnych.

Karina Marusińska „Ogryzki” 2008, fot. Barbara Kubska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karina Marusińska „Ogryzki” 2008, fot. Barbara Kubska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widmo
Artyści: Alicja Bielawska, Bownik, Jeannette Ehlers, Karolina Freino, Tomasz Koszewnik, Karina Marusińska, Małgorzata Markiewicz, Anna Orłowska, Szymon Szewczyk, Mikołaj Szpaczyński
Kuratorka: Marta Lisok
Od 29 lipca do 11 września 2016 roku
BWA w Katowicach

Dodaj komentarz