Spotkanie z Tarasewiczem

Galeria Ego w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Leonem Tarasewiczem, które odbędzie się 19 sierpnia, w ostatni dzień wystawy Światło obrazów.

Leon Tarasewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leon Tarasewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórca, znany mieszkańcom Poznania z realizacji malarskiej z 2003 roku na kolumnadzie Teatru Wielkiego, tym razem prezentuje we wnętrzu galerii najnowszą, kontemplacyjną odsłonę przestrzennych kompozycji malarskich, na które składają się kolorowe obrazy świetlne. Te skłaniające do medytacji prace mogą przywoływać na myśl prawosławne ikony, ale dają jednocześnie odbiorcy swobodny wybór umieszczając go w strumieniu uniwersalnej duchowości.

Marek Wasilewski o wystawie:

Zastanawiam się czy jestem w eleganckim sklepie, w barze, czy może w ekumenicznej świątyni zagubionej na jednym z międzynarodowych lotnisk? Być może nie jestem w żadnym z tych miejsc, a może w każdym z nich jednocześnie. Świetlne malarskie obiekty są rezultatem redukcji i syntezy zewnętrznych przejawów naszego życia, w którym plątanina nakładających się na siebie sygnałów wizualnych, emitujących fotony bilbordów, reklam, ekranów, znaków drogowych a nawet podświetlanych kościelnych krzyży, tworzy oswojony już krajobraz codzienności.

Niezależnie od tego czy były to grudy ziemi, czy rytm wyznaczony przez leśne drzewa albo płyty chodnika, architektura wielkich miast i małych wiosek, malarstwo Leona Tarasewicza zawsze odnosiło się do rzeczywistości. Artysta potrafił stworzyć konsekwentny i spójny malarski język, który z jednej strony jest mocno zakorzeniony w tradycji sztuki, a z drugiej poszerza jej zawsze nieostre granice. Nie boi się zbliżenia zarówno do kiczu i banalności jak i metafizycznej kategorii wzniosłości, bo wie, że te zjawiska często potrafią się wzajemnie przenikać i wzbogacać. Leon Tarasewicz jest przede wszystkim uważnym obserwatorem, który chce i potrafi umieścić wnioski ze swoich obserwacji w kontekście tradycji i współczesności.

Wystawę można oglądać w galerii Ego do 19 sierpnia.

Spotkanie z Leonem Tarasewiczem
19 sierpnia 2016 roku, godz. 20.00
Galeria Ego w Poznaniu

Dodaj komentarz