• 2016-08-16

Intymne historie

Ukryte to wystawa zdjęć Oiko Petersena prezentowana od 18 sierpnia w Galerii Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu.

Oiko Petersen „Ukryte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oiko Petersen „Ukryte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oiko Petersen po 5 latach nieobecności na scenie artystycznej wraca z nową wystawą. Intymne historie – nie bez znaczenia – prezentuje we Wrocławiu, z którego pochodzi. 7 fotografii, jeden obiekt – dziennik (prace z lat 2013–2016) oraz dwie premierowe książki: Hiddensee (2013) i Hidden (2016) będzie można oglądać w galerii Miejsce przy Miejscu w ramach TIFF Festival.

Ukryte Pudełko w pudełku, a w nim jeszcze jedno. Gotowe. Na zakręcie mijasz kolejno: gabinet fizjoterapii, gabinet psychoterapii. W tej okolicy są na każdym rogu. To może być styczeń albo luty, choć pogoda nie jest zimowa. Dworzec i pociąg – nie trzeba za wiele pamiętać poza suchą trawą i wczesnym jeszcze popołudniem. A później: miasteczko, skręt w prawo, ulica, park z jeziorem (zrobić pierwsze zdjęcie), szkoła, Deutsche Bank, skos i w lewo, port, zasłonięte standy z Fischbrötchen (pamiętać smak z lata), kasy biletowe, autobus, port. Na brzegu, z odpowiedniej odległości wszystko wygląda tak samo. Małe wyjątkowo drogie domy przy porcie. Zanim prom dopłynie będzie już zupełnie ciemno. Byłeś tam kiedyś?

„Jeżeli zrozumienie autora jest celem widza, należy wierzyć, że obraz jest w stanie zastąpić mapę, a aluzja – opis. Nie można zabrać niczego innego” – Oiko Petersen.

Ukryte, Oiko Petersen
Kurator: Łukasz Rusznica
Tekst towarzyszący wystawie: Michał Grzegorzek
Od 18 sierpnia do 16 września 2016 roku
Wernisaż: 18 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu

Dodaj komentarz