• 2016-08-13

Pardes Festival

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 16 do 21 sierpnia na Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym.

„Pardes Festival” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pardes Festival” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pardes Festival to znakomita okazja do zdobycia wiedzy o różnorodności etnicznej, religijnej, kulturowej i społecznej Polski w przeszłości i współcześnie. Formuła wydarzeń festiwalowych i przypisanych do nich otwartych dyskusji z prelegentami, artystami, ekspertami w obszarze wielokulturowości tworzy przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami, budując platformę dialogu międzykulturowego.

Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się 16 sierpnia w kazimierskiej synagodze. W programie inauguracji multimedialna prezentacja galerii Paradisus Iudaeorum na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W części drugiej koncert Nie wierzę piosence w wykonaniu wybitnej wokalistki Lory Szafran i zespołu Bogdana Hołowni. Lora Szafran zaśpiewa piosenki tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego.

Pardes Festival oferuje bogaty, interdyscyplinarny program z wieloma prezentacjami multimedialnymi, koncertami, filmami, spacerami tematycznymi po kolekcjach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Atrakcją festiwalu jest warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

W trakcie Pardes Festival uczestnicy cofną się w czasie do mitycznego sztetla, ale tego roku podążamy także śladami tradycji i kultury żydowskiej wpisanej w historię i przestrzeń kilku miast: Lublina, Łodzi, Poznania i Leszna, i najmniejszego miasta w międzywojniu, czyli Nowogródka. W programie prezentacje multimedialne, filmy i czas na refleksję nad wielokulturową przeszłością Polski. W programie lubelskim m.in. multimedialna prezentacja dr Magdaleny Bendowskiej w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki

Każdego roku organizatorzy przywołują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W piątek, 19 sierpnia uczestnicy wyruszą w podróż śladami Łemków, tradycji i kultury łemkowskiej, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy Polski. Zapowiada się wiele atrakcji! W programie cykl wydarzeń poświęconych problematyce dziedzictwa kulturowego Łemków w Polsce. Na finał dnia łemkowskiego koncert chóru polifonicznego Widymo w Teatrze na Klepisku w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym. Koncert pieśni łemkowskich w wykonaniu Widymo to wyraźny akcent wielokulturowy na finał dnia łemkowskiego: znak bogatego i niełatwego wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Muzyczny finał Pardes Festival to tego roku koncert zespołu Bester Quartet 20 sierpnia na Zamku w Kazimierzu.  Zaś 21 sierpnia organizatorzy – wspólnie z Muzeum Wsi Lubelskiej – proponują wycieczkę do podlubelskiego skansenu. W programie zwiedzanie odtworzonego miasteczka, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów kultury materialnej społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie i udział w dożynkach dworskich.

Szczegółowy program na oficjalnej stronie festiwalu.

Pardes Festival 
Od 16 do 21 sierpnia 2016 roku
Kazimierz Dolny

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR