• 2016-08-13

Pardes Festival

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 16 do 21 sierpnia na Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym.

„Pardes Festival” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pardes Festival” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pardes Festival to znakomita okazja do zdobycia wiedzy o różnorodności etnicznej, religijnej, kulturowej i społecznej Polski w przeszłości i współcześnie. Formuła wydarzeń festiwalowych i przypisanych do nich otwartych dyskusji z prelegentami, artystami, ekspertami w obszarze wielokulturowości tworzy przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami, budując platformę dialogu międzykulturowego.

Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się 16 sierpnia w kazimierskiej synagodze. W programie inauguracji multimedialna prezentacja galerii Paradisus Iudaeorum na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W części drugiej koncert Nie wierzę piosence w wykonaniu wybitnej wokalistki Lory Szafran i zespołu Bogdana Hołowni. Lora Szafran zaśpiewa piosenki tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego.

Pardes Festival oferuje bogaty, interdyscyplinarny program z wieloma prezentacjami multimedialnymi, koncertami, filmami, spacerami tematycznymi po kolekcjach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Atrakcją festiwalu jest warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

W trakcie Pardes Festival uczestnicy cofną się w czasie do mitycznego sztetla, ale tego roku podążamy także śladami tradycji i kultury żydowskiej wpisanej w historię i przestrzeń kilku miast: Lublina, Łodzi, Poznania i Leszna, i najmniejszego miasta w międzywojniu, czyli Nowogródka. W programie prezentacje multimedialne, filmy i czas na refleksję nad wielokulturową przeszłością Polski. W programie lubelskim m.in. multimedialna prezentacja dr Magdaleny Bendowskiej w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki

Każdego roku organizatorzy przywołują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W piątek, 19 sierpnia uczestnicy wyruszą w podróż śladami Łemków, tradycji i kultury łemkowskiej, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy Polski. Zapowiada się wiele atrakcji! W programie cykl wydarzeń poświęconych problematyce dziedzictwa kulturowego Łemków w Polsce. Na finał dnia łemkowskiego koncert chóru polifonicznego Widymo w Teatrze na Klepisku w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym. Koncert pieśni łemkowskich w wykonaniu Widymo to wyraźny akcent wielokulturowy na finał dnia łemkowskiego: znak bogatego i niełatwego wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Muzyczny finał Pardes Festival to tego roku koncert zespołu Bester Quartet 20 sierpnia na Zamku w Kazimierzu.  Zaś 21 sierpnia organizatorzy – wspólnie z Muzeum Wsi Lubelskiej – proponują wycieczkę do podlubelskiego skansenu. W programie zwiedzanie odtworzonego miasteczka, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów kultury materialnej społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie i udział w dożynkach dworskich.

Szczegółowy program na oficjalnej stronie festiwalu.

Pardes Festival 
Od 16 do 21 sierpnia 2016 roku
Kazimierz Dolny

Dodaj komentarz